Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Informacyjny chaos wokół Fundacji CWM

Nadesłany przez Alek 4.01.2011, 19:50:00 (1974 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Ośrodki i bazy wodniackie

W połowie listopada w naszym serwisie informowaliśmy o podpisaniu przez Naczelniczkę ZHP hm. Małgorzatę Sinicę i Prezydenta Miasta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka listu intencyjnego o nawiązaniu współpracy i powołaniu Fundacji Harcerskiej Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Poważne kontrowersje wzbudził wtedy fakt, że kadry instruktorskie specjalności wodnej dowiedziały się o porozumieniu... z mediów, jakby wewnątrz naszego stowarzyszenia pomysł utrzymywany był w tajemnicy. Kolejne tygodnie nie przyniosły większych zmian - z różnych źródeł docierają różne, często sprzeczne informacje, rosną obawy o dalszy rozwój CWM, a atmosfera się zagęszcza.Właściwie przez cały grudzień byliśmy zaskakiwani rewelacjami. Najpierw uspokajano nas, że porozumienie z miastem nie jest porozumieniem, tylko listem intencyjnym i nic w najbliższym czasie się nie zmieni. Chwilę później dostaliśmy wiadomość, że dotychczasowy dyrektor CWM nie może już samodzielnie kontynuować rozmów o planach wodniackich w ośrodku na przyszły rok. Za chwilę na arenę wkroczył były Naczelnik Harcerzy ZHR (ostatnio członek Rady Naczelnej), hm. Tomasz Maracewicz jako... pełnomocnik Naczlniczki ZHP. Wreszcie, 18 i 19 grudnia temat wypłynął na posiedzeniu Rady Naczelniej - w sprawozdaniu zamieszczonym w serwisie zhp.pl w dniu 22.12.2010 roku można przeczytać:

W niedzielę Rada dyskutowała na temat Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Wiele kontrowersji wzbudziły plany Głównej Kwatery powołania fundacji na bazie dotychczasowego CWM. Członkowie Rady zgłaszali swój niepokój w związku z możliwością utraty majątku ZHP.


Tuż przed Nowym rokiem w Chorzowie doszło też do spotkania części kadr wodnych ZHP z przedstawicielami Rady Naczelniej, podczas którego staraliśmy się ustalić, o co w tym wszystkim chodzi. Dezinformacja nigdy nie była dobrym motywatorem do działań, a to przecież naszym zadaniem jest prowadzenie wychowania wodnego wśród naszych harcerzy.

W miarę naszych możliwości będziemy się starali przekazywać nowe informacje związane z CWM ZHP ZA "Zawisza Czarny" i inicjatywami władz.

 

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
bianka
Wysłano: 04.01.2011, 20:07  Uaktualniono: 04.01.2011, 20:07
Lejwoda
Dołączył: 09.03.2010
Skąd: Radom
Liczba wpisów: 129
 Odp.: Informacyjny chaos wokół Fundacji CWM
No, tak najłatwiej zrobić kampanię dezinformacji... Stary sposób, aby namieszać wszystkim w głowie, a po cichu robić swoje. Zaiste, to takie "bliskie" harcerskim ideałom. :/

Szkoda słów, na to co ostatnimi czasy się dzieje.
Nie chcę nikogo oskarżać o złe intencje i rzucać czegokolwiek pod czyimkolwiek adresem, ale ktoś na górze najpewniej zapomina o docelowym środowisku - czyli jak zwykle o nas. Zapomina czy "zapomina"? A może chce pozbyć się majątku (ludzie, nawet mój tata, który w ZHP nie siedzi od czasów młodzieńczych zauważa, że coś tu nie tak...a z reguły jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę)?

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 04.01.2011, 21:59  Uaktualniono: 04.01.2011, 21:59
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Informacyjny chaos wokół Fundacji CWM
Ja na razie widzę pełnię konsekwencji. Na spotkaniu w Funce skarbnik ZHP, hm. Lucjan Brudzyński powiedział wprost, że instruktorzy specjalności wodnej nie są dla niego partnerami w kwestiach biznesowo-ekonomicznych i dlatego nie będzie z nimi konsultował decyzji o takim charakterze - sam wie najlepiej, co jest właściwe, bo od tego jest.

Dlatego z takim zainteresowaniem czytam opinię autentycznych specjalistów z Rady Naczelnej - żyjemy w ciekawych czasach.

Autor Wątek
bianka
Wysłano: 04.01.2011, 22:06  Uaktualniono: 04.01.2011, 22:06
Lejwoda
Dołączył: 09.03.2010
Skąd: Radom
Liczba wpisów: 129
 Odp.: Informacyjny chaos wokół Fundacji CWM
"Business is business", a to na co możemy przyciągać harcerzy (czyli specjalności), a zatem to co jest na dole, nikogo nie interesuje i przez ten brak zainteresowania kuleje (nie mam nic do drużyn niespecjalnościowych, żeby nie było - ale nie zajmują się one niczym konkretnym,a obecne społeczeństwo jest bardzo pragmatyczne i ceni sobie, np. papiery państwowe, które mogą się kiedyś przydać, czy praktyczne umiejętności, a nie tylko stanie na baczność. Rodzice często pytają "a co moje dziecko będzie z tego miało?". Kolorowanie kroniki nikogo nie przekonuje o słuszności wysłania dziecka do harcerstwa, a patent żeglarski już bardziej - choć nie jest to cel, a środek :) ). Szkoda, bo bez tych na dole, nie będzie tych na górze. Łatwo podcina się gałąź, na której się siedzi. Zupełnie jak w dowcipach o bacy...
Następny przejaw zacnego "braterstwa".

Autor Wątek
leon
Wysłano: 06.01.2011, 13:35  Uaktualniono: 06.01.2011, 13:35
Lejwoda
Dołączył: 14.03.2010
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 99
 Odp.: Informacyjny chaos wokół Fundacji CWM
Obawiam się, że chodzi właśnie o to by nie było góry. Z poczynań GK wynika, że chcą upadku ZHP, a w zamian być może powstanie twór zwany "Harcerstwo Polskie". Ale najpierw trzeba uwłaszczyć majątek na zasadach uwłaszczenia majątku po PRL.

Autor Wątek
Lukasz
Wysłano: 07.01.2011, 1:18  Uaktualniono: 07.01.2011, 1:18
Lejwoda
Dołączył: 27.11.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 139
 Odp.: Informacyjny chaos wokół Fundacji CWM
Hmm... nie snuł bym aż tak dalekich wniosków z działań GK, aczkolwiek jej działalność wzbudza we mnie wiele wątpliwości. Mamy bowiem niejasne kwestie: sporu wokół praw do krzyża harcerskiego (zablokowane przez RN), nie rozlicznenie się ze zbiórki publicznej na rzecz s/y "Zwisza Czarny", niejasne intencje wokół CWM oraz brak interwencji oraz zainteresowania nową ustawą VAT-owską która likwiduje ZWOLNIENIE Z PODATKU VAT OBOZOWISKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY! W związku z powyższym istnieje realna groźba, że do tegorocznych akcji HAL dopłacimy 23% podatku VAT! (Stosowna interpelacja w tej sprawie została złożona poprzez Wiceprzewodniczącego ZHP na wniosek środowiska "Błękitnej Dziewiątki" 9 BDH)