Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Okradziono "Generała Zaruskiego"

Nadesłany przez michalsadowski 22.12.2010, 18:00:00 (897 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

Złodzieje włamali się do magazynu gdańskiego MOSiR i ukradli śrubę napędową zabytkowego żaglowca "Generał Zaruski". Za pomoc w jej odnalezieniu można dostać trzy tysiące zł nagrody.Do kradzieży 70-letniej śruby z mosiądzu doszło najprawdopodobniej w nocy z wtorku na środę. Złodzieje weszli do magazynu przy ul. Zawodników wyłamując zamek w drzwiach.

- Musieli wiedzieć, że przechowujemy tam różne elementy, w tym część wyposażenia żaglowca "Generał Zaruski", który jest remontowany od 2009 roku - mówi Leszek Paszkowski, szef MOSiR-u. Łupem padła jedna z dwóch oryginalnych śrub napędowych żaglowca.

Ale ślady wskazują, że złodzieje mieli zamiar wynieść także drugą śróbę. Nie zdążyli, bo chyba płoszył ich stróż - mówi Paszkowski i zaraz dodaje, że ta kradzież jest dla miasta wielką stratą:
- Chodzi tu o wiele więcej niż kilkaset kilogramów metalu. W całym procesie odbudowy "Generała Zaruskiego" staramy się bowiem wykorzystać ponownie jak największą liczbę oryginalnego wyposażenia, które jest częścią legendy jaką tworzy ta jednostka.

Mosiężna, czteroskrzydłowa śruba o wadze ok. 150-200 kg. i średnicy 470 mm, osadzona była na stalowym wale o długości ok. czterech metrów. Za pomoc w jej odnalezieniu wyznaczono trzy tys. zł nagrody - żeglarz Mateusz Kusznierewicz oraz Prezes Fundacji Gdańskiej Cezary Windorbski przeznaczyli na ten cel po 1 tys. zł, a dyrektor MOSiR-u dorzucił do tego kolejny tysiąc. Nad zatrzymaniem złodziei i odzyskaniem śruby pracuje policja.

- Zabezpieczyliśmy ślady na miejscu zdarzenia, a teraz przeczesujemy po kolei wszystkie skupy złomu w mieście - zapewnia Aleksandra Sierwert, rzecznik gdańskiej KMP.

Osoby, które mogą pomóc proszone są o kontakt z policją (997 i 112) lub MOSiR w Gdańsku pod nr tel. 506 036 022.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: żaglowiec   złodzieje   zabytek   kradzież   Zaruski  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.