Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Nadesłany przez panwac 17.11.2010, 7:20:00 (1908 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Ośrodki i bazy wodniackie

We wczorajszych serwisach informacyjnych pojawiła się informacja o porozumieniu, podpisanym 15 listopada 2010 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz  Naczelniczkę ZHP Małgorzatę Sinicę, dotyczącym partnerstwa na rzecz działań związanych z wychowaniem morskim młodzieży.  Podstawowym celem partnerstwa Miasta Gdyni i Związku Harcerstwa Polskiego mają być działania na rzecz propagowania wychowania morskiego kierowane do młodzieży - jeśli wierzyć komunikatom prasowym, nie tylko gdyńskiej.Wspólne przedsięwzięcie ma obejmować m.in. kształtowanie kultury marynistycznej, wychowanie sportowe dzieci i młodzieży, rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, promocję wolontariatu, działania na rzecz rozwoju turystyki, edukację ekologiczną dotycząca morza i linii brzegowej.

Realizacja programu ma być prowadzona za pośrednictwem powołanej w tym celu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP. W ramach współpracy ma być zmodernizowana  baza działań - obiekty Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
Jak się dowiedzielismy, podpisane w poniedziałek porozumienie ma charakter  listu intencyjnego - szczegółowe dokumenty, w tym statut nowego podmiotu prawdopodobnie zostaną opracowane po wyborach samorządowych. Nie udało nam się uzyskać informacji, jaki będzie wkład wniesiony do fundacji przez każdego z partnerów porozumienia, udział kadr wodnych ZHP we władzach fundacji, czy główne działania programowe przewidziane na najbliższe lata - według naszych źródeł środowiska instruktorów wychowania wodnego ZHP oraz osoby związane z prowadzeniem CWM ZHP - ZA "Zawisza Czarny" nie mają wiedzy o inicjatywie przedsięwziętej przez władze ZHP, albo (w najlepszym razie) zostały o niej powiadomione w dniu parafowania dokumentu.

Na razie serwisy prasowe podkreślają wagę podpisanego porozumienia zwracając uwagę, że wychowanie morskie ma szczególny walor w Gdyni, gdyż właśnie to miasto jest portem macierzystym dla żaglowca „Zawisza Czarny" - symbolu kształcenia morskiego, a Basen Żeglarski nosi imię Mariusza Zaruskiego - pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego. Żywimy nadzieję, że "Zawisza Czarny" nadal pozostanie też symbolem harcerskiego wychowania morskiego - o tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

 

Źródła: Gdynia Nasze Miasto, GDYNIA.pl, HarcNetPl TeaM :)

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
olo
Wysłano: 17.11.2010, 14:02  Uaktualniono: 17.11.2010, 14:02
Szara myszka
Dołączył: 10.04.2008
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 8
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
Pomijając merytoryczną moc projektu, na to przyjdzie niewątpliwie jeszcze pora... zastanawiam się, czemu ZHP w osobie dh Naczelniczki pcha się do polityki i uczestniczy w kampanii wyborczej. Przecież Pan Prezydent jak i nasza władza mieli przynajmniej kilka lat, aby to zrobić... tak tylko głośno myślę...

Autor Wątek
bianka
Wysłano: 17.11.2010, 14:15  Uaktualniono: 17.11.2010, 14:15
Lejwoda
Dołączył: 09.03.2010
Skąd: Radom
Liczba wpisów: 129
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
Ja się tylko zastanawiam nad jedną rzeczą - dałam ten artykuł do przeczytania koleżance, i ona mówi - świetnie. Jednakże nie szuka haczyków w tym wszystkim...Nie miała pojęcia, że nie było to przedyskutowane w szerszym gronie, że jest to wprowadzane "po cichu" i jak zwykle "tylnymi drzwiami". To wszystko sprawa, iż tak naprawdę docelowa grupa korzystająca z tego wszystkiego nie ma głosu, a raczej nikt się z jej głosem nie liczy.
Nie dziwi teraz jak traktują nas niziny, skoro na samej górze nikt nikogo nie pyta o zdanie (i realizuje tylko swoją wizję - o ile jakąś ma ;) ). Oj, świat się kończy...a ZHP niby apolityczne. Taaa. Koleżance oczywiście napomknęłam o wszystkich wątkach związanych z CWM, włos na jej głowie się zjeżył i ze smutkiem przyznała, że w ZHP na wszystko jest miejsce, ale odnosi wrażenie, że coraz mniej liczy się w tym wszystkim harcerz...
Ostatnio szperając w internecie po stronach hufców, na jednej ze stron znalazłam reklamę kandydatów do Rady Miasta czy tam Gminy..Coraz ciekawiej, coraz ciekawiej.. Ale to już taka dygresja tylko.. ;p

Autor Wątek
wroobel
Wysłano: 17.11.2010, 15:30  Uaktualniono: 17.11.2010, 15:30
Webmaster
Dołączył: 12.02.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 239
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
Bianko - harcerstwo jako ruch wychowawczy i patriotyczny nigdy (!) nie było apolityczne i mam nadzieje, że nie będzie, bo apolityczność oznacza obojętność na losy państwa.

Natomiast należy dbać by nasz stowarzyszenie było apartyjne! Czyli nie uwikłane w personalne rozgrywki... i tu macie wiele racji.

Autor Wątek
bianka
Wysłano: 17.11.2010, 15:58  Uaktualniono: 17.11.2010, 15:58
Lejwoda
Dołączył: 09.03.2010
Skąd: Radom
Liczba wpisów: 129
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
Wiktorze, fakt, użyłam nieodpowiedniego słowa do opisu sytuacji, ale cieszę się, że czujnym okiem to wypatrzyłeś. Jak jest taki problem, to dochodzą do tego emocje, a wtedy człowiek nie do końca zważa na to, co pisze i posuwa się do skrótów myślowych ;)

Widzisz, na skalę Związku to może być pewien sukces "polityczny" obecnej GK, ale przeciętny harcerz nie ma właściwie pojęcia, o co nam chodzi, bo nie zna na tyle sprawy. Tak więcj stwierdzi "wola góry, niech będzie", tak jak powyżej przytoczona koleżanka. Cóż...

EDIT:
Wiem, skąd się wzięło moje stwierdzenie "apolityczna" :)
Statut ZHP, rozdz. 2, pkt 3:
"ZHP jest stowarzyszeniem apolitycznym, niezależnym ideowo i organizacyjnie od partii, ruchów i organizacji o charakterze politycznym. Nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do prowadzenia działalności politycznej. "

Autor Wątek
michalsadowski
Wysłano: 19.11.2010, 0:30  Uaktualniono: 19.11.2010, 0:30
Lejwoda
Dołączył: 10.03.2010
Skąd: Bydgoszcz
Liczba wpisów: 110
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
Czyli znów o nas bez nas... standard w wykonaniu naszej GK!

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 19.11.2010, 15:47  Uaktualniono: 19.11.2010, 15:47
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
Cytat:
michalsadowski napisał:
Czyli znów o nas bez nas... standard w wykonaniu naszej GK!

Wiesz, Michale, może GK nie wie, że podpisała takie porozumienie i dlatego nas nie poinformowała? Bo... gdyby wiedziała, to jak to zwykle bywało, wszelkie możliwe media by sie rozpływały nad wielkością i sukcesami naszych przywódców - a tu ciiisza jak makiem zasiał, sza, sza...

Autor Wątek
bianka
Wysłano: 19.11.2010, 23:53  Uaktualniono: 19.11.2010, 23:53
Lejwoda
Dołączył: 09.03.2010
Skąd: Radom
Liczba wpisów: 129
 Odp.: Fundacja Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni
To, że "po cichu" tymbardziej martwi... (może jednak boją się klapy?)