Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

PFŻ do Ministra Sportu i innych stowarzyszeń

Nadesłany przez wroobel 25.01.2006, 0:00:00 (2117 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

W ostatnich dniach internetowe stowarzyszenie żeglarzy swobodnych - Polska Federacja Żeglarska przesłała do Ministra Sportu wizję kompleksowych zmian w żeglarstwie rekreacyjnym w formie projektu sejmowej ustawy oraz projektów ministerialnych rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy. PFŻ zwróciła się do nas – do ZHP – jak również do PTTK i LOK z prośbą o opinię projektu.
Gdyby ktoś z Was już na wstępie się pogubił – to wyjaśniam Polska Federacja Żeglarska jest stowarzyszeniem opozycyjnym do Polskiego Związku Żeglarskiego.W stopniach żeglarskich przedstawiciele Federacji proponują maksymalną integracje z ICC i przyspieszoną ratyfikację rezolucji nr 14 i 40 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ – zaczynając od zmiany nazwy patent/stopień żeglarski na Międzynarodowe Świadectwo Kompetencji (ICC).

Federacja proponuje „bezpatencie” do Lc=12m oraz 2 stopnie żeglarskie: śródlądowy (do Lc=20m) i morski (do Lc=24m) oraz 4 stopnie motorowodne śródlądowy i morski dodatkowo z podziałem na jednostki wolne i szybkie (powyżej 20km/h).

Międzynarodowe Świadectwo Kompetencji można uzyskać w wieku 16 lat. PFŻ dopuszcza możliwość przystąpienia do egzaminów w młodszym wieku nawet od 13 roku życia – wtedy tymczasowo do ukończenia 16 lat można otrzymać Krajowe Świadectwo Kompetencji o zakresie identycznym jak ICC, lecz ważne tylko na terenie RP.

Federacja proponuje przenieść obowiązek wydawania i ewidencjonowania świadectw na administracje powiatową – na starostów.
PFŻ postuluje rezygnacje z obowiązkowych kursów i staży. Dając możliwość podejścia do egzaminu eksternistycznie.

Według projektu egzaminy odbywały by się na wzór egzaminów na prawo jazdy – najpierw teoria ważna rok, potem praktyka na jachcie. Egzaminy prowadzone były by w ośrodkach – również na wzór WORD’ów z prawa jazdy. O status „Powiatowego Ośrodka Egzaminowania Żeglarskiego” mogły by się starać ośrodki, które spełnią wymagania postawione przez starostów – mogą to być istniejące ośrodki i przystanie żeglarskie, prywatne szkoły żeglarstwa, OZŻ’ty.

Federacja proponuje by egzaminatorami mogli być zarówno instruktorzy PZŻ, jak i instruktorzy i trenerzy po AWF’ach. W projekcje brak ustaleń kto może być przewodniczącym komisji egzaminacyjnej - kto odpowiada za unifikacje systemów szkoleniowych, kto odpowiada za ustawiczne dokształcanie instruktorów-egzaminatorów w zakresie bieżących zmian w prawie i technice żeglarskiej.

W projekcie poprawnie są opisane zasady prowadzenia „pływań pod nadzorem”. Niemniej Federacja nie daje pełnej, jednoznacznej odpowiedzi kto może prowadzić zajęcia wodzie z dziećmi i młodzieżą. Czy wolontariusz (np. drużynowy) żeglujący turystycznie lub szkoleniowo z osobami trzecimi (np. harcerzami z drużyny) musi posiadać uprawnienia instruktorskie/trenerskie/przewodnickie – a jak tak to jakie AWF, PZŻ, PTTK a może ZHP?

W podobny sposób jak kwestia patentów została opisana sprawa rejestracji jachtów rekreacyjnych- zgodność z rezolucją nr 13 EKG ONZ; przekazanie rejestru do powiatów, zwolnienie z obowiązku rejestrowego jachtów o Lc

Treść projektów znajdziecie na stronie PFŻ - Ustawa o Żeglarstwie Rekreacyjnym - wersja doc lub wersja pdf.
Autorzy projektu mają świadomość, że parlamentarny proces ustawodawczy trwa długo. I nim będzie możliwe wdrożenie tych projektów w Wiśle wiele wody upłynie. Z tego powodu zwracją się z prośbą do Ministra sportu, aby teraz jak najszybciej, przed tym, zbliżającym się sezonem wydał „tymczasowe” rozporządzenie wykonawcze do obowiązującej Ustawy o Kulturze Fizycznej opierając się na takich przesłankach – również do pobrania ze stony PFŻ – „najważniejsze tezy patentów” wersja doc lub wersja pdf

Prosimy abyście zapoznali się z tymi opracowaniami. Przedyskutujcie w waszych środowiskachi komentujcie tu, lub na forum lub nadsyłajcie uwagi na adres admin.wodniacy[małpa]zhp.pl. Poniżej znajdziecie list PFŻ do ZHP.


S Ż S
Stowarzyszenie Żeglarskie „Samoster”
03-126 Warszawa ul. Atutowa 13 / 66

Wpisane pod poz.. 76 do ewidencji Urzędu m.st. Warszawy (Decyzja Nr 1/S/2005)
Członek- założyciel Polskiej Federacji Żeglarskiej

L.dz. 01/2005

Warszawa, 2006-01-23

Przewodniczący
Związku Harcerstwa Polskiego
hm. Andrzej Borodzik

Kwatera Główna
Związku Harcerstwa Polskiego
Naczelnik
hm. Teresa Hernik

Kierownictwo Drużyn Wodnych i Żeglarskich
Związku Harcerstwa Polskiego
hm. Sławomir Dębicki

Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy żeglarze

W lutowym numerze miesięcznika Żagle Prezes Towarzystwa Żeglarskiego "Bryfok" Andrzej "Hasip" Mazurek i Komandor Klubu Żeglarskiego "Posejdon" Janusz Drozd opublikowali informację o przygotowanych przez grupę zwolenników liberalizacji polskiego żeglarstwa projektach aktów prawnych, kompleksowo regulujących sprawy żeglarstwa rekreacyjnego w Polsce. Treść tych dokumentów można znaleźć na stronach internetowych www.pfz.org.pl, www.zagle.com.pl, www.sail-ho.pl

Jak z pewnością Państwo wiecie w rezultacie ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej zmieniły się kryteria wymagań dotyczących uprawnień żeglarskich oraz ponownie potwierdzono obowiązkowość przeglądów technicznych i rejestracji jachtów o długości ponad 5 m. W chwili obecnej Ministerstwo sportu pracuje nad rozporządzeniem wykonawczym do tej ustawy, które ma uregulować sprawy patentów żeglarskich.

Niestety, jak to przyznał jeden z urzędników MS, pracownicy ministerstwa "nie znają się" na żeglarstwie, więc naturalną koleją rzeczy opierają się na opiniach i opracowaniach ustawowo umocowanego do wydawania patentów PZŻ nie uwzględniając faktu, że zrzesza on w swoich strukturach zaledwie około 40 tys. żeglarzy z ostrożnie szacowanej ogólnej liczby około 1 miliona żeglujących w Polsce.

W ubiegłym roku stowarzyszenia nie należące do PZŻ: TŻ "Bryfok" z Lublina, SŻ "Samoster" z Warszawy i Pomorskie Towarzystwo Żeglarskie z Gdańska, a także należące do PZŻ - Klub Żeglarski "Posejdon" z Legnicy i Związek Klasy Omega z Olsztyna uznały, że monopol i hegemonia PZŻ nie służy dobrze rozwojowi żeglarstwa w Polsce, stanowiąc wręcz siłę dążącą do utrzymania dotychczasowego archaicznego systemu, którego restrykcyjność jest na tle innych krajów europejskich swoistym kuriozum.

Aby zmienić ten stan rzeczy wymienione organizacje porozumiały się w celu powołania nowej, nowoczesnej organizacji, która będzie dla żeglarzy pomocnikiem, doradcą i obrońcą ich interesów. Zręby tej organizacji o nazwie "Polska Federacja Żeglarska" są obecnie tworzone, a podejmowane w jej ramach działania publikujemy na utworzonej stronie internetowej www.pfz.org.pl

Jako alternatywną propozycję wobec ministerialnego projektu rozporządzenia wykonawczego do znowelizowanej ustawy o KF (opublikowanego na stronie www.msport.gov.pl) i zgłoszonych przez PZŻ uwag, które można znaleźć na stronie internetowej PZŻ, osoby skupione wokół organizującej się Polskiej Federacji Żeglarskiej opracowały i zgłosiły do Ministerstwa sportu własny projekt regulacji i publikując go w internecie zaprosiły wszystkich zainteresowanych do dyskusji.

Jesteśmy zdania, że w tej dyskusji nie może zabraknąć głosu przedstawicieli organizacji, której żeglarskie korzenie sięgają XIX wieku, a której wybitni przedstawiciele jak Antoni Aleksandrowicz - wybrany na I sejmiku w 1926 roku prezesem PZŻ, zapisali się złotymi zgłoskami w annałach historii polskiego żeglarstwa.

Zapraszamy i zachęcamy harcerzy do dyskusji i zgłaszania swoich uwag. Jesteśmy zdania, że głos liczącej kilkaset tysięcy członków organizacji, jaką jest Związek Harcerstwa Polskiego ze swoimi ponad 200 drużynami wodniackimi, może mieć znaczący wpływ na ostateczny kształt regulacji dotyczących żeglarstwa, dlatego proponujemy, aby Wasza organizacja oficjalnie przesłała do Ministerstwa sportu swoje stanowisko. Uważamy również, że złamanie monopolu PZŻ będzie korzystne także dla Waszej organizacji, pozwoli bowiem opracować i wcielić w życie własne, autorskie programy szkolenia i potwierdzania kwalifikacji, uwzględniające zarówno aspekty żeglarskie, jak i harcerską specyfikę pracy z młodzieżą.

Nie ukrywamy też, że liczymy, iż Wasze stanowisko będzie ukierunkowane na poparcie zaproponowanych przez nas, gruntownych zmian, których istotą jest odmienne od dotychczasowej, państwowo-opiekuńczej roli, nowe podejście do ludzi uprawiających żeglarstwo i uznanie ich prawa do wolności wyboru i do brania na siebie odpowiedzialności za swoje działania.


z żeglarskim pozdrowieniem

w imieniu i z upoważnienia stowarzyszeń
tworzących Polską Federację Żeglarską

Andrzej Kapłan
Prezes Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: żeglarstwo   stopnie  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 25.01.2006, 5:20  Uaktualniono: 25.01.2006, 5:20
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: PFŻ do Ministra Sportu i innych stowarzyszeń
Niemniej Federacja nie daje pełnej, jednoznacznej odpowiedzi kto może prowadzić zajęcia wodzie z dziećmi i młodzieżą. Czy wolontariusz (np. drużynowy) żeglujący turystycznie lub szkoleniowo z osobami trzecimi (np. harcerzami z drużyny) musi posiadać uprawnienia instruktorskie/trenerskie/przewodnickie – a jak tak to jakie AWF, PZŻ, PTTK a może ZHP?
Autorzy projektu w momencie opublikowania go na stronach PFŻ oraz w serwisie Sail-ho zastrzegli, że liczą na merytoryczne uwagi, ponieważ mają świadomość "surowości" przedstawionej propozycji.

Dodatkowo, niektóre zagadnienia celowo nie były przez nich poruszane, ponieważ z założenia chcą oni doprowadzić do rozdzielenia regulacji obejmujących uprawianie żeglarstwa rekreacyjnego od przepisów związanych z działalnością komercyjną. Być może brak doprecyzowania niektórych zagadnień wynika właśnie z tych przesłanek.

Pozdrawiam styczniowo (choć ciepło)

phm. Piotr Nowacki

Autor Wątek
Jędruś
Wysłano: 14.03.2006, 7:58  Uaktualniono: 14.03.2006, 7:58
Szara myszka
Dołączył: 09.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 13
 Re: PFŻ do Ministra Sportu i innych stowarzyszeń
I co na to ZHP? To wreszcie projekt zwrotu we właściwą stronę, prawdziwa liberalizacja. Na dziś najważniejsze jest by w ogóle organy państwa zaczęły pracę nad tym projektem. Jeśli teraz coś zmieniać to zdecydowanie, bez brnięcia w dyskusje bo nikt z Sejmu nie zainteresuje się przedmiotem kłótni. Gdy projekt wszedłby pod obrady komisji sejmowej wtedy możnaby jeszcze wiele zmienić. Np. upomnieć się o instruktorów harcerskich. Wtedy byłoby to bardziej konkretne działanie. Teraz przypomina dzielenie skóry na niedźwiedziu...

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 18.03.2006, 16:30  Uaktualniono: 18.03.2006, 16:30
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: PFŻ do Ministra Sportu i innych stowarzyszeń
O ile wiem, na warsztacie jest projekt "Junga/Kadet"... a co do reszty, to na stronie Ministerstwa Sportu pojawiły się pojekty kolejnych aktów prawnych w przygotowaniu... a dziś chyba o 14:00 w radio podano informację, że jedno z ugrupowań parlamentarnych zamierza poddać pod głosowanie wniosek o samorozwiązanie sejmu.

Tak sobie myślę, że w tej sytuacji może nie być komu zajmować się sprawami żeglarzy, przynajmniej przez jakiś czas.

Pozdrawiam

Piotr