Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Mundury Półfinał

Nadesłany przez wroobel 24.11.2005, 14:10:00 (7018 odsłon) Więcej wpisów tego autora
W centrum uwagi

Od ponad roku na wniosek Zespołu Mundurowego toczą się dyskusje dotyczące zmian w umundurowaniu. Początkowo głównie w oparciu o internetowe forum dyskusyjne, z czasem również przy okazji spotkań oficjalnych i nieoficjalnych. Wiosną br. Zespół Pilota ChŁ ZHP został wyznaczony przez Wydział Specjalności GK ZHP do zebrania wniosków z konsultacji międzyśrodowiskowych i zadbanie o zachowanie spójności z projektem zmian ogólnozwiązkowych. Dziś (czwartek 24 XI) Główna Kwatera ZHP na swoim posiedzeniu będzie finalizować prace nad regulaminem mundurowym.Wnioski z konsultacji międzyśrodowiskowych w większości są zbieżne z postulatami Zespołu mundurowego. Mając na uwadze wieloletnią tradycje odrębnych mundurów harcerzy wodniaków wzorowanych na tradycyjnym ubiorze „ludzi morza” wszyscy jesteśmy zgodni, że należy zachować odmienny (od reszty organizacji) charakter i granatowy kolor uniformów żeglarzy.

Mundur Harcerzy, Harcerzy Starszych i Wędrowników Wodnych

Mundur harcerki 1997 Członkowie drużyn specjalności wodnej i żeglarskiej noszą granatową „bluzę żeglarską” zakładaną przez głowę z sznurowanymi (sznurówki koloru czarnego) rozcięciami u dołu po bokach i z przodu na przedłużeniu dekoltu. Na bluzę nakładany jest granatowy „kołnierz marynarski” z 3 rzędami białych tasiemek. Pod bluzę zakłada się w dni ciepłe T-shirt w kolorze białym lub granatowym (jednakowo w drużynie) w dni chłodne biały lub granatowy półgolf lub golf. Na bluzie nosi się krzyż harcerski, patki z oznaczeniem stopni, plakietki środowiskowe i okolicznościowe.
O ile sama zasada „bluzy żeglarskiej” nie podlega dyskusji o tyle bluza ta w fazie produkcji wymaga poprawy materiału i korekty kroju (płytsze rozcięcie na przedłużeni dekoltu, mocowanie kołnierza marynarskiego na 5 guzików etc.). Również korekty w nowym regulaminie odznak wymaga doprecyzowanie geometrii rozmieszczenia krzyża, patek i plakietek. Obecnie problemem jest brak „punktów odniesienia” używanych w regulaminie odznak - jak kieszeń.
Do „bluzy żeglarskiej” nosi się spodnie długie granatowe ew. czarne lekko z lekko rozszerzanymi lub prostymi nogawkami wykładanymi (swobodnie opadającymi) na buty. Względy praktyczne podpowiadają umieszczenie nakładanych kieszeni z boku nogawki a’la bojówki zapinanych na ekspres lub patkę z rzepem. Podczas zajęć na wodzie praktyczne jest gdy również górne kiszenie zapinane są na ekspres lub patkę z rzepem.
W dni ciepłe można nosić krótkie granatowe lub czarne spodnie z kieszeniami podobnie jak w długich.
Dla wędrowników na oficjalne okazje (apele, uroczystości itd.) zaleca się noszenie spodni płóciennych białych z prostymi lub lekko rozszerzanymi nogawkami. Mundur harcerza 1997
Dziewczęta podczas zajęć na lądzie mogą nosić odpowiednio granatowe, czarne lub białe spódnice. Bez rajstop lub z rajstopami w kolorze naturalnym lub czarnym. Do krótkich spodni i spódnic można nosić czarne ew. białe podkolanówki lub getry.
Podczas zajęć na wodzie można używać „butów pokładowych” – skórzanych „mokasynów żeglarskich” w kolorze granatowym lub naturalnym lub innych szybkoschnących butów (np. płócienne tenisówki) na płaskiej, miękkiej i niebrudzącej (naturalny kauczuk lub biała guma) podeszwie. Podczas zajęć i wędrówek na lądzie można używać stosowne obuwie turystyczne. Wędrownicy w czasie oficjalnych uroczystości nogą nosić czarne półbuty.
Tradycyjnym nakryciem głowy harcerzy wodniaków jest czarny beret baskijski. W trakcie konsultacji pojawiły się inne propozycje, ale żadna nie zyskała znaczącego poparcia. Najmniej oponentów ma biała lub granatowa miękka okrągła czapka tzw. „amerykanka” (a’la Papaj Marynarz) oraz czarna czapka z daszkiem tzw. „bejsbolówka” z haftowanym motywem lilii z kotwicą. Zdecydowanie, jako nie spójne z tradycją zostały oprotestowane czarna furażerka i czarny miękki kapelusz traperski. Natomiast ze względu na koszty i mała praktyczność odradzamy drużynom sztywne białe czapki z czarnym otokiem baz daszka – kroju angielskiego.

Instruktor Olimpijka 1997Mundur Instruktorów Wodnych

Instruktor drużyny specjalności wodnej, ze względów bezpieczeństwa (zwłaszcza podczas zajęć nad i na wodzie), musi być łatwy do „zlokalizowania” (nawet w wędrowniczej grupie rówieśniczej). Ponadto społeczność „ludzi morza” jest wyraźnie zhierarchizowana, ze względu na doświadczanie, co znajduje wyraz w różnicach w ich ubiorze. Z tego powodu, na przekór trudnościom produkcyjnym i logistycznym podnoszonymi przez Zespół Mundurowy, środowisko wodniaków zgodnie optuje za utrzymaniem dwu podstawowych mundurów instruktorów: letniej białej koszuli z czarnymi nakładanymi naramiennikami oraz granatowej rozpinanej bluzy wykładanej na spodnie tzw. „olimpijki”.
Zasady noszenia lub nie sznurów funkcyjnych i innych oznak na koszuli letniej, białej powinny być analogiczne do zasady obowiązujących letnie koszule instruktorów „lądowych”. Za wyjątkiem krawatu – we wszystkich służbach morskich lenia koszula noszona jest bez krawatu z rozpiętym pierwszym guzikiem. Czarny krawat do białej koszuli z krótkim rękawem będzie kojarzony: ze strażą pożarną, konduktorem PKP lub pracownikiem ochrony. Pomysł Zespołu Mundurowego, by do koszuli nosić granatowe lub czarne chusty wydaje się „sztuczną” próbą zawarcia w mundurze więcej symboliki niż Boden-Powel zawarł w lilijce.
Instruktor Koszula Letnia Biała 1997Granatowa „olimpijka” jest główną bluzą mundurową wobec tego wszystkie zasady dotyczące noszenia oznak i odznak organizacyjnych dotyczą jej odpowiednio również z wyjątkiem noszenia chusty lub krajki. Pod „olimpijką” w dni ciepłe nosi się biały lub granatowy T-shirt, w dni chłodne biały lub granatowy półgolf lub golf (do ustalenia w drużynie). Podczas oficjalnych okazji pod „olimpijkę” zakłada się białą koszulę z czarnym krawatem, a instruktorki z błękitną jedwabną apaszką ZHP.
Zasady noszenia spodni i spódnic i obuwia analogicznie, jak u harcerzy.
Podstawowym roboczym nakryciem głowy instruktora jest czarny beret baskijski. Ewentualnie można dopuścić czarną „bejsbolówkę” jeśli taka noszona jest przez harcerzy w drużynie. Do munduru instruktorskiego nie wypada nosić czapki marynarskiej: ani miękkiej „amerykanki”, ani twardej kroju angielskiego. Natomiast do munduru instruktorskiego instruktorzy mają prawo nosić czapkę oficerską-garnizonową białą z czarnym otokiem i gładkim czarnym daszkiem oraz emblematem instruktorów wodnych przymocowanym do otoku (nie do ronda!). Instruktorki natomiast mają prawo nosić granatowy kapelusz (model „Olga” – w stałej ofercie SH „Dziupla”) ze złotą lilijką połączoną z kotwicą.

Ubiór wyjściowy instruktorów, seniorów i starszyzny i wędrowników wodnych.

Ubiorem wyjściowym, bo już w zasadzie nie mundurem, może pozostać dotychczasowy mundur galowy. Dwurzędowa granatowa marynarka noszona bez sznura, plakietek i pozostałych odznak. Należy rozważyć możliwość noszenia na lewej piersi haftowanego emblematu drużyn wodnych ZHP (do zaprojektowania w terminie późniejszym). Uważamy, że można dopuścić noszenie marynarki wyjściowej przez innych dorosłych członków ZHP z zachowaniem rozróżnienia, ze instruktorzy mają guziki złote a pozostałe grupy członkowskie srebrne.
Ponadto instruktorom przysługuje prawo noszenia białej czapki oficerskiej-garnizonowej, a instruktorkom granatowego kapelusza „Olga”.
Pod marynarką nosi się gładką białą koszulę i czarny krawat a dziewczęta błękitną apaszkę ZHP.
Do marynarki w dni chłodne nosi się szare wełniane długie spodnie, a w dni ciepłe białe płócienne długie spodnie oraz zawsze czarne półbuty z licowej skóry, a dziewczęta odpowiednio szare, granatowe, czarne lub białe spódnice oraz naturalne lub czarne rajstopy i czarne czółenka z licowej skóry na płaskim, średnim lub wysokim obcasie.

Okrycie wierzchnie i inne elementy „kolekcji ZHP” dla wodniaków.

Wędrownicy i instruktorzy używający dziś czarnych swetrów z naramiennikami, jako okrycia wierzchniego są często myleni z pracownikami ochrony. Natomiast granatowa bluza z kapturem wkładana przez głowę (aktualnie dostępna w 4Żywiołach) z „dresowej” bawełny ma wygląd w opinii niektórych przedstawicieli środowisk wodnych charakter zbyt „hip-hop’owy”.
Dlatego przy projektowaniu „kolekcji wodnej ZHP” należy szukać inspiracji w obowiązującej współczesnej modzie żeglarskiej. Uważnie przyglądając się katalogom takich firm jak brytyjskie Hennri-Lloyd, Musto, czy niemiecki Niemeyer. Będzie to lepsza droga niż poszukiwanie sortów różnych służb, czy próby adaptacji funkcjonujących wzorów przez jedynie haft i zmianę kolorów.
Ważnym wyzwaniem jest projekt lekkiego, taniego, śródlądowego sztormiaka w naszej kolekcji.

Podsumowując. Rekomendowane na dzisiejszą zbiórkę Głównej Kwatery ZHP postulaty nie są rewolucyjne i w miarę spójnie wpisują się w nurt zmian w ogólnym regulaminie mundurów ZHP. Dlatego liczymy, że zostaną pozytywnie przyjęte zarówno przez harcerskie drużyny wodne jak i GK.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: wodniacy   harcerze   instruktorzy   mundury  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
madziak8
Wysłano: 05.12.2005, 11:24  Uaktualniono: 05.12.2005, 11:24
Szara myszka
Dołączył: 14.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundury Półfinał
generalnie projekt (a zwlaszcza brak znaczacych zmian) podoba mi sie:) czego nie moge powiedziec o nowych mundurach "ladowych"-przynajmniej widzac je na zdjeciach ze zjazdu;)
to co mnie po "pierwszym czytaniu" projektu munduru wodniackiego uderzylo to dopuszczalne dla instruktorek buty na wysokim obcasie...z calym szacunkiem dla druhen noszacych takie obuwie na codzien (nie kwestionujac ich elegancji) ale mundur to mundur i buty powinny byc plaskie, badz na niskim obcasie. przemawia za tym (w moim mniemaniu) poza estetyka, gdyz niesamowicie bawi mnie widok instruktorki w mundurze oraz w butach na koturnie lub na szpilkach (czego przyklady mozemy ogladac corocznie na zlocie choragwi, a ostatnio rowniez na seminarium programowym w zaleczu, ale rowniez i praktycznosc takiego obuwia w chodzeniu po nieutwardzanym podlozu...ogolnie jestem PRZECIW;)
zostawiam pod rozwage;)jesli nasuna mi sie inne uwagi nie omieszkam ich tu umiescic.
no i ustalmy moze KONKRETNIE sposob i miejsce umieszczania na mundurze patek...oraz ktore plakietki na ktorym rekawie, oraz ew. w korym miejscu z przodu bluzy...bo na dzien dzisiejszy mamy pelna game oraz akcenty nieograniczonej fantazji...
pozdrawiam!

Autor Wątek
madziak8
Wysłano: 05.12.2005, 11:28  Uaktualniono: 05.12.2005, 11:28
Szara myszka
Dołączył: 14.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundury Półfinał
w sumie to jeszcze jedna uwaga mi sie nasunela;) mam pewne watpliwosci co do zestawienia szarych spodni z granatowa marynarka...ale moze to kwestia przyzwyczajenia...bo biale juz prawie "przelknelam";)
a tak jeszcze przy tej okazji...druhu pilocie;) a moze by tak wplynac na to, aby piekne polary ktore zostaly wyprodukowane dla instruktorow naszej Choragwi pojawily sie rowniez w kolorze granatowym, badz czarnym dla braci zeglarskiej?? bo jakos mam wrazenie ze zostalismy zdyskryminowani i nie wzieci pod uwage...instruktorzy-zielone (pod kolor munduru) instruktorki szare (rowniez pod kolor munduru) a my?? ;)
pozdrawiam ponownie;)

Autor Wątek
Niedział
Wysłano: 05.12.2005, 22:14  Uaktualniono: 05.12.2005, 22:14
Cicha woda
Dołączył: 03.12.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 33
 Re: Mundury Półfinał
Chciałbym i ja przestawić swój skromny głos w sprawie mundurów.

Odnosnie mundurów wyjściowych:
Proponuję dla uproszczenia sprawy pozostać przy spodniach granatowych w kolorze marynarki.
Są bardzo eleganckie nie burza nowej koncepcji "Ubioru wyjściowego" i nawiazują do tradycyji zarówno unioru ludzi moorza jak i instruktorów -wodniaków.Zestawienie granatowa marynarka i szare spodnie to raczej ubiór klubów elitarnych np. w Anglii.
Zgadzam się z brakiem sznurów odznak itp.
Proponuję aby nowo projektowany emblemat zawierał także elementy mówiące o stopniach(instruktorskich i wodniacjich)

Co do mundurów harcerskich to uważam ,ze zastosowanie białej czapki marynarskiej miękkiej "tzw amerykanki" było by całkiem fajne i wygodniejsze niz stosowanie beretów-szczególnie latem.Na żaglach widuje sie , ze część młodziezy kupuje sobie podobne czapki i chętnie nosi.Byłby tu ukłon także w stronę tradycji( przed wojną na okrętach naszej marynarki noszono takie )

Tradycyjna bluza żeglarska O.K.- tylko lepszy materiał i poprawki kroju.


Czapka bejzbolówka z lilijką wodniacką- tak.Dla instruktorów-nawet do munduru -tak , dla wsztskich do stosowania na łódkach, obozach wędrówkach biwakach szczególnie do koszulki lub polaru.Jednak wykluczył bym stosowanie bejzbolówki do munduru wodniackiego harcerskiego ze względów tradycyjnych- jeśli kołnierz marynarski to koniecznie czapka bez daszka(choćby wspomniana "amerykanka")

Okrycie wierzchnie: Największe szanse na przyjęcie sie mają moim zdaniem zwykłe granatowe lub czarne polary z wychaftowanym logo wodniackim,popieram też ideę opracowania niedrogiego sztormiaka śródlądowego dla harcerzy wodniaków


Kolekcja ZHP dla wodniaków:
Myślę ,że zakup dodatkowych elementów uboiru z logo wodniackim było by miłym dodatkiem dla harcerzy wodniaków, dajacym mozliwość wyposażenia drużyn w fajne ubiory do tzw zajęć polowych (także zajęć na wodzie )
Moim zdaniem stosowanie zbyt dużej ilości sortów wodnych w kolekcji ZHP mija się z celem. Koszulka . polar, spodnie podobne do czarnych bojówek, sztormiak i czapka szorty -wystarczą.
Ponad to dobra odziez żeglarska jest droga, rodziców harcerzy nieraz z trudem stać na podstawowy mundur nie mówiąc o ubiorach dodatkowych.Dlatego dodatkowo proponuję aby Kolekcja wodna ZHP była dostepna w dwóch wariantach cenowych różniących sie jakością umożliwiających zakup wszystkich elementów także tym mniej zamożnym (harcersto ma być dostepne dla wszystkich także w zakresie ubiorów organizacyjnych)Te droższe tez powinny być tańsze niz specjalistyczna odziez żeglarska (Henri Loyd. HH)

Oczywiście skupić się należy na sprawach umundurowania a kolekcję ZHP traktować jako uzupełnienie tematu

Piotr Nasiadko"Niedział" retman hufca W-wa Praga Północ

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 06.12.2005, 0:01  Uaktualniono: 06.12.2005, 0:01
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: Mundury Półfinał
Odniosę się tylko do stroju oficjalnego dla instruktorów - w tym miejscu właściwie podstawą jest "symbol" harcerski, występujący w cywilnym ubiorze (np. tylko krawat z lilijką). Propozycja marynarki dwurzędowej granatowej jest propozycją podstawową-bazową - proponujemy wzór dawnej marynarki galowej (mundurowej) jako ubranie wyjściowe cywilne (nawiązanie do tradycji, ale już bez plakietek i odznak), przy jednoczesnym nawiązaniu do "mody klubowej" spotykanej na świecie (tu właśnie propozycja "klubowego" emblematu wodniackiego jest na miejscu). W PZŻ taki strój też jest spotykany, więc stajemy się ubranymi uniwersalnie.
Dlatego pojawia się właśnie taka propozycja koloru spodni (szary) - ale to nie oznacza, że instruktor występujący w cywilnym stroju nie może nosić spodni innego koloru - strój oficjalny, to nie jest mundur.

Pozdrawiam

Piotr

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 05.12.2005, 23:52  Uaktualniono: 05.12.2005, 23:52
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: Mundury Półfinał
Od wielu lat, Wiktorze, zaskakujesz mnie swoją skromnością... bo prawda jest taka, że do lata Wydział Specjalności nie podjął się opracowania wzorów mundurów wodniackich i w efekcie wszystkie propozycje (w tym również "prototypy" szly "z dołu", m.in. z naszej chorągwi (swoją drogą ciekawi mnie, kiedy odzyskam swój mundur, który osobiście przekazałem Darkowi Supłowi z obszernym komentarzem jako wzór dla Zespołu Mundurowego GK). ;)

W pozostałych kwestiach - praktycznie się zgadzamy (bo od miesięcy wałkujemy ten temat na spotkaniach) - jedyna wątpliwość, to ilość rzędów guzików "oficjalnej dwurzędówki" - choć ostatnio coraz bardziej skłaniam się ku trzem, a nie czterem.

Pozdrawiam

Piotr

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 09.12.2005, 17:49  Uaktualniono: 09.12.2005, 17:49
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: Mundury Półfinał
Dwie uwagi, które poprzednio mi umknęły (w sumie znam ustalenia z bezpośrednich dyskusji, więc pewnie dlatego nie czytałem zbyt uważnie):

1. W tekście jest fragment: "Podstawowym roboczym nakryciem głowy instruktora jest [...] Do munduru instruktorskiego nie wypada nosić czapki marynarskiej: ani miękkiej „amerykanki”, ani twardej kroju angielskiego. Natomiast do munduru instruktorskiego instruktorzy mają prawo nosić czapkę oficerską-garnizonową białą z czarnym otokiem i gładkim czarnym daszkiem [...] " Samego opisu jest więcej (wykropkowania) i pewnie z tej racji tekst przy pierwszym czytaniu wydaje się mało zrozumiały - proponuje zmienić redakcję na coś w rodzaju: "Do munduru instruktorskiego nie nosi się wcześniej opisanej czapki marynarskiej wzoru "amerykanka" (krój miękki), ani kroju angielskiego (twarda)."

2. W tekście umknęła kwestia kieszeni, o których rozmawialiśmy. Ja oczywiście optuję za dwiema kieszeniami, umieszczonymi w dolnej części bluzy, z wejściem w szwach bocznych - wypraktykowałem je w czasie przynależności do mojej drużyny w latach 80-tych i wtedy sprawdziły sie dobrze 9może dlatego, że ówczesnie bluzy były dobrego kroju, a jakośc materiału pozwoliła mojej wytrzymać 25 lat w niezłym stanie. Spód kieszeni stanowiło dolne obszycie całej bluzy;p od strony bocznego szwu kieszeń była prosta, z przeciwnej strony biegła łagodnym łukiem od górnego obszycia rozcięcia kieszeni do dolnego obszycia bluzy (na bluzie widać było z przodu dwa symetryczne, łukiem biegnące przeszycia - były to szwy mocujące kieszeń do bluzy).
Alternatywą może być oczywiście pojedyncza kieszeń, umieszczona we wcięciu bluzy w miejscu wejścia kołnierza - miejsca jest na tyle, by zmieściła sie tam kieszonka na książeczkę harcerską.

Pozdrawiam

Piotr

Autor Wątek
madziak8
Wysłano: 12.12.2005, 21:07  Uaktualniono: 12.12.2005, 21:07
Szara myszka
Dołączył: 14.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundury Półfinał
zgadzam sie w 100% z panwacem w kwestii kieszeniowej;) widzialam bluze z kieszeniami "bocznymi" jedna druhna u nas w hufcu taka wlasnie nosi i jestem calym sercem za ta koncepcja:) tu jest do kieszonek latwiejszy dostep niz do tej ukrytej pod spodem. TAK DLA BOCZNYCH KIESZONEK:):):)

Autor Wątek
dziecinka
Wysłano: 15.12.2005, 10:52  Uaktualniono: 15.12.2005, 10:52
Szara myszka
Dołączył: 03.10.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundury Półfinał
Co do kieszonek --> TAK , ale jesli to maja byc kieszonki po bokach to zeby byly jakos tak pomyslowo zrobione,zeby rzeczywiscie mozna bylo trzymac tam np ksiazeczke harcerska a nie zeby byly to poziome kieszonki(juz takie widzialam) gdzie ciezko jest cos tam wlozyc i miec nadzieje ze nie wypadnie :)
a co do kieszonek na gorze munduru- sa o tyle praktyczne ze trudniej cos moze z nich wypasc, ale niektore sa takiej wielkosci ze przedmioty chowane do kieszonki lądują u harcerki/harcerza na brzuchu i czesto dzieci pakuja tam zawartosc polowy plecaka
wiec podsumowujac- kieszonki tak ale praktyczne:)

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 24.01.2006, 22:24  Uaktualniono: 24.01.2006, 22:24
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: Mundury Półfinał - boczne kieszonki
Kieszenie boczne w starej bluzie wodniackiej, o której wspominałem, ze względu na opisany ich krój nie pozwalały schowanym tam skarbom wypaść nawet podczas najbardziej karkołomnych działań - po prostu rozcięcie wejścia kieszeni od dołu kończyło się mniej więcej w połowie jej wysokości, zaś jej kształt powodował, że coś, co się tam miało znaleźć wsuwało się do kieszeni "do przodu, ukośnie w dół" (nie wiem, czy ująłem to wystarczająco obrazowo - grunt, że książeczka harcerska, czy jakieś inne przechowywane drobne przedmioty - nie wpływające na "linię" munduru - nie były zagrożone utratą ich przez właściciela).

Autor Wątek
bulon
Wysłano: 25.01.2006, 11:01  Uaktualniono: 25.01.2006, 11:01
Szara myszka
Dołączył: 05.10.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundury Półfinał
spodnie
w mojej druzynie nosimy granatowe sztruksy.
kazdy kupil sobie pare.
i kazdy ma inne. i nie mowie tu o kroju tylko kolorze.
mysle ze duzym ulatwieiem jest mozliwosc noszenia spodni czarnych gdyz one z reguly sa takie same kolorystycznie.

na spodniach nie powinno byc bocznych kieszeni ale za to w mundurze jak najbardziej.
czestym problemem jest nie wiedza co zrobic z beretem...
ani za pasek, anito w reku.
czesc ludzi przeplata je przez boczne sznurowki- srednio ladnie to wyglada.


sznurowki
sznurowki powinny byc biale. jest to o wiele elegantsze, przyjemnie kontrastuje z granatowym mundurem.
na pewno byc opcja wymiany - czrne badz biale jak kto woli- szczegolnie postuluje o ten pkt !

czarny beret jak najbardziej pasuje i jedyna inna opcja to czapeczka ala popeye z tym ze ona jednak wyglada troche komicznie- boje sie jaki bylby odbior takiej czapeczki wsrod normalnych ludziow.

czapeczka z daszkiem nie do munduru ale uzupelnienie kolekcji.


od ktorego momentu mam uznac pogode za zimna a ktora za ciepla?
bo ja np nie zaloze golfu pod mundur wiec chyba pozostaje mi uznac minus 10 za cieplo i nosi podkoszulek.
sugeruje dac mozliwosc wyboru pomiedzy golfem (ble) a tshirtem w kazda pore roku.(czy ciepla)

Autor Wątek
oguH
Wysłano: 15.06.2006, 14:10  Uaktualniono: 15.06.2006, 14:10
Szara myszka
Dołączył: 15.06.2006
Skąd: Oborniki Wlkp.
Liczba wpisów: 5
 Re: Mundury Półfinał
Osobiście nie chciałbym za dużo zmieniać, ale to co bym przeinaczył, to:
- kołnierz, chodzi o to, by łatwiej go wsadzić na miejsce
- jeśli mamy pływać po różnych akwenach to tak jak jest w mundurach harcerzy lądowych - flaga bądź bandera RP oraz emblemat - lilijka żeglarska

Resztę zostawiłbym w spokoju ;)

Autor Wątek
Susek
Wysłano: 20.01.2007, 13:08  Uaktualniono: 20.01.2007, 13:08
Szara myszka
Dołączył: 20.01.2007
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Liczba wpisów: 4
 Re: Mundury Półfinał
Pojawiło mi się w głowie pytanie. Ostatnie nowości w sprawie nowego umundurowania wodniakow widnieja z datami 12.2005, 01.2006. otoz chodzi mi o to, ze wlasnie nadszedl kolejny rok 2007, a o nowych mundurach ani widu ani slychu. chcialbym sie spytac kiedy w koncu bedzie cokolwiek wiadomo, bo mysle ze nie jednego druzynowego druzyny wodniackiej juz od dawna dreczy to pytanie. z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.