Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Smutny Finał Instruktorów Żeglarstwa PZŻ

Nadesłany przez wroobel 10.06.2005, 2:10:00 (2441 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Uwaga Kierownicy Wyszkolenia Żeglarskiego i Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnych na tegorocznych kursach żeglarskich. Jest oficjalne stanowisko PZŻ w sprawie prawa do pełnienia tych funkcji przez Instruktorów Żeglarstwa PZŻ! Przeczytajcie koniecznie.Po publikacji w naszym serwisie w marcu artykułu Instruktorzy Żeglarstwa Nielegalni cd. - nasz stały korespondent Rafał Jan Krause napisał w imieniu Polskiego Klubu Morskiego z Gdańska szczegółowe zapytanie do Polskiej Konfederacji Sportu dotyczące prawa do szkolenia i egzaminowania na stopnie żeglarskie przez instruktorów żeglarstwa PZŻ.

W połowie kwietnia z PKSportu przyszła dosadna i wprost potwierdzająca jedyną możliwą wykładnie zapisów ustawy i rozporządzania o tytułach zawodowych w KF. Możecie ją przeczytać na oficjalnej stronie: http://pksport.pl/str.php?dz=8&id=491

Wreszczie podkoniec maja PZŻ przyznał się oficjalnie w komunikacie GKSz do braku prawnego umocoania stopni istruktorskich wydanych po 1997 roku! Przeczytajcie sami:


Komunikat Komisji Szkolenia PZŻ
w sprawie zasad organizacji kursów na stopnie żeglarskie i instruktorskie w roku 2005

Na posiedzeniu Komisji Szkolenia w dniach 20-22.05.2005 r. podjęto następujące decyzje w zakresie organizacji szkolenia na stopnie żeglarskie i instruktorskie:

 1. Szkolenie na stopnie żeglarskie i instruktorskie w roku 2005 odbywają się zgodnie z program szkolenia zatwierdzonym 5 kwietnia 2004 roku przez Zarząd Główny Polskiego Związku Żeglarskiego.
 2. Uprawnienia instruktorskie nabyte przed 15 lipca 1997 roku, tj. do uchylenia przepisów z art. 9 ust. 1 pkt 1, oraz art. 11 pkt 1, zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 października 1985 r., są w świetle obowiązujących przepisów państwowych - uprawnieniami zawodowymi.
 3. W roku 2005 Kierownikami Wyszkolenia Żeglarskiego oraz Przewodniczącymi Komisji Egzaminacyjnych na stopnie żeglarskie i instruktorskie mogą być osoby posiadające:
  1. stopień Instruktora Żeglarstwa PZŻ uzyskany przed 15 lipca 1997 roku (uprawnienia zawodowe),
  2. stopień Instruktora Żeglarstwa PZŻ uzyskany po 15 lipca 1997 roku (uprawnienia związkowe) , jeżeli posiada dodatkowo uprawnienia zawodowe: instruktora rekreacji w żeglarstwie lub instruktora sportu w żeglarstwie,
 4. Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego oraz Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej na stopnie żeglarskie musi posiadać stopień żeglarski wyższy od stopnia na który odbywa się kurs lub egzamin.
 5. Szkolenie na patent Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ lub Instruktora Żeglarstwa PZŻ w roku 2005, mogą się odbywać pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia przez kursantów, iż mają świadomość, że wyżej wymienione uprawnienia na dzień dzisiejszy nie są uprawnieniami zawodowymi (w myśl art. 44, ust. 1 Ustawy o kulturze fizycznej z roku 1996). W związku z tym uzyskane uprawnienia nie upoważniają do samodzielnej praktyki instruktorskiej bez nadzoru osób wymienionych w punkcie III tego komunikatu oraz pełnienia funkcji Kierownika Wyszkolenia Żeglarskiego lub Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej.
 6. W roku 2005 zostaną opracowane nowe wytyczne w zakresie szkolenia i egzaminowania instruktorów związkowych zmierzające do ich dostosowania do przepisów państwowych w zakresie instruktorskiej działalności zawodowej w żeglarstwie.

Załącznik

 1. Imię ………………………………………………..
 2. Nazwisko ………………………………………….
 3. Adres miejsca zamieszkania ………………………
  ……………………………………………………..
 4. ……………………..Okręgowy Związek Żeglarski
O Ś W I A D C Z E N I E

Oświadczam, iż znane mi są przepisy państwowe, oraz związkowe w zakresie prowadzenia żeglarskiej działalności instruktorskiej w dziedzinach sportu, rekreacji, turystyki i szkolenia żeglarskiego.

Mam świadomość, że otrzymywane obecnie uprawnienia nie są uprawnieniami zawodowymi (w myśl art. 44 ust. 1 ustawy o kulturze fizycznej z dnia 18 stycznia 1996 r.) W związku z powyższym uzyskiwane uprawnienia związkowe nie upoważniają obecnie do samodzielnej praktyki instruktorskiej bez nadzoru określonego przez PZŻ oraz pełnienia funkcji Kierownika Wyszkolenia Żeglarskiego i Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej w szkoleniu żeglarskim i instruktorskim.

……………………………………………………………………
miejscowość i data, podpis składającego oświadczenie

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: żeglarstwo   stopnie   PZŻ   instruktorzy  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Jędruś
Wysłano: 10.06.2005, 7:42  Uaktualniono: 10.06.2005, 7:42
Szara myszka
Dołączył: 09.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 13
 Re: Smutny Finał Instruktorów Żeglarstwa PZŻ
Bóg mnie widać strzegł, że nie wybrałem się w zeszłym roku na kurs instruktorski (ten PZŻ). Ale co w takim razie z moim patentem miż z 1998 r.? Czy można uznać to uprawnienie za nieistniejące i od nowa zająć się zdobywaniem legitymacji instruktora rekreacji ruchowej?
I jeszcze jedno: GKSz w komunikacie wymaga wewnątrzzwiązkowego stopnia IŻ dla KWŻ i przewodniczących KE. W zaistniałej sytuacji, sytuacji nieważności nowych stopni IŻ mogliby dopuścić także MIŻ z odp. uprawnieniami zawodowymi. W końcu programy (związkowe) na te stopnie różnią się minimalnie.