Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Przystawki DSC nieobowiązkowe do 1.II.2oo7

Nadesłany przez wroobel 18.02.2005, 0:00:00 (1446 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

O 2 lata został przesunięty termin wprowadzenia obowiązkowego wyposażenia jachtów morskich w przystawki cyfrowgo slektywnego wywołania (DSC) do radiotelefonów UKF. Oznacza to, że w okresie przejściowym, jeśli jacht jest wyposażony jedynie w UKF, do jego obsługi, jak do tej pory, wystarcza śwadectwo radiotelefonisty VHF.Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia nasłuchu radiowego na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. [Dz. U. Nr 232, poz. 2330]

Zmiana dotychczasowego rozporządzenia polega na przesunięciu do dnia 1 lutego 2007 r. terminu nasłuchu radiowego sygnałów o niebezpieczeństwie na morzu na częstotliwościach f = 156,800 MHz (kanał 16 UKF) oraz na częstotliwości f = 2182 kHz, w celu zapewnienia ciągłej łączności radiowej z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa jednostek znajdujących się w niebezpieczeństwie i nie wyposażonych w terminale systemu GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System).

Przesunięcie terminu pozwoli na wyposażenie jednostek pływających w terminale łączności systemu łączności alarmowej i bezpieczeństwa GMDSS obejmującego swoim zasięgiem wody Morza Bałtyckiego oraz wody Zalewów Szczecińskiego i Wiślanego. Dotyczy to wszelkiego rodzaju jednostek pływających nie objętych przepisami Konwencji SOLAS, a więc kutrów i łodzi rybackich oraz jednostek sportowych i rekreacyjnych, które w zdecydowanej większości wyposażone są na razie jedynie w radiotelefon UKF z kanałem 16 o częstotliwości f = 156,800 MHz.

Utrzymanie ciągłego nasłuchu na tej częstotliwości zapewni ciągłą i skuteczną łączność jednostek będących w niebezpieczeństwie z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, a także pozwoli na koordynację działań ratowniczych na miejscu prowadzenia akcji i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich.

z komunikatu po posiedzeniu Rady Ministrów - 12.10.2004

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: morze   SRC   łączność   radio   DSC   UHF  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.