Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Spływ - to też pomysł na obóz!

Nadesłany przez orguncja 8.09.2004, 15:10:00 (3038 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Rejsy, wyprawy

Wiosną toczyła się na wodniakach ciekawa dyskusja na temat najlepszej formy obozu dla drużyny wodnej. Zdania były rozbieżne - gotowe, duże bazy, czy raczej własne miejsca. Osobiście preferuję to drugie, ale w tym roku udało nam się doświadczyć czegoś całkowicie nowego - SPŁYWU ODRĄ.Zbieraliśmy się do tego już w zeszłym roku - my, to znaczy grupa ludzi z wrocławskiego HOW STANICA, ale wtedy polegliśmy organizacyjnie i nic nie drgnęło. W tym roku już zima zaczęliśmy wzdychać jak by to fajnie było spłynąć z Wrocławia na obóz albo przynajmniej w okolice obozu na Pojezierzu Drawskim, jak zwykle największym problemem było znalezieniem kogoś, kto zająłby się całością. To był problem, bo nikt z nas nie miął pojęcia, z której strony się za to zabrać... Ostatni taki spływ staniczny odbył się ładnych kilkadziesiąt lat temu. Jednak nasz mała-wielka Karolinka nie zawiodła - powiedziała że się zajmie i ruszyło...
4 omegi, 12 dni, trasa: Wrocław - Kostrzyn n/Odrą, 17 osób.
Wyszło niesamowicie!!! Choć oczywiście mamy cala masę wniosków na następne spływy (może kiedyś je na wodniakach pospisuje) ludzi od nas z drużyna strasznie zapaliliśmy do tego pomysłu- to jest już inne pływanie niż tradycyjne "szkoleniowo-olewkowe wożenie się" na obozie stacjonarnym. Gdy przez 3 dni wiało nam 5ºB nikt się nie obijał, a gdy flaucilo po prostu wypoczywaliśmy na słoneczku. Każda noc na innym brzegu... Było pięknie, a nawet najoporniejsi spędzając 6-7 godzin dziennie na łódkach nauczyli się sporo.
Dla wodnej drużyny wędrowniczej (jak nasza) spływ to wspaniała forma obozu. Być może kiedyś zrealizujemy nasz plan - 2 tygodnie spływu z Wrocławia na Zalew Szczeciński i tam tydzień obozu stacjonarnego... Może, bo podobno zaczęły się problemy z zamknięciem szlaku żeglownego na Odrze no i dużo, dużo papierków z tym, ale wierzę w nas!
No i jeszcze jedna zaleta takiej formy obozu - przy 6 lodkach, które mamy dostępne i 4 osobach załogi, bo przy bagażach inaczej jest strasznie ciasno, mamy 24 miejsca na obozie... W tym roku było nas 30. Wiec rzeczywiście będzie tak, ze obóz będzie nagroda dla drużyny za wytrwałą prace w ciągu roku. Może zmotywuje to niektórych do przychodzenia na prace bosmańskie.
Z pewnością kluczową sprawą są jeszcze kontakty międzyludzkie, bo przy kiepskich trudno na tak malej powierzchni lodki wytrzymać, ale na spływ bardzo zgrał i teraz mamy cały rok pracy na następny przed sobą wierze w nas! Wiem ze i następne wakacje będą udane! I Wam też tego życzę!

Orguncja
8 Wrocławska Wodna Drużyna Harcerska

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: wodniacy   harcerze   rejsy   wędrownicy   obozy   spływy  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Siara
Wysłano: 15.11.2004, 18:58  Uaktualniono: 15.11.2004, 18:58
Szara myszka
Dołączył: 15.11.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Spływ - to też pomysł na obóz!
Zgadzam się zupełnie. Rejsy po rzece to bardzo przyjemny sposób spędzania wakacji. Moja drużyno od chyba ze 30tu lat pływa co roku Wisłą. Zazwyczaj z okolic Sochaczewa, aż do HOŻ w Wińcu na Warmii. W tym roku spróbowaliśmy swoich sił startując z Nidy, potem wpływając na Wisłę. Niestety udało nam się dotrzeć tylko do Płocka... z braku chętnych i z konieczności organizacji egzaminów na stopień żeglarza jachtowego.

Autor Wątek
zatoka
Wysłano: 21.03.2005, 10:59  Uaktualniono: 21.03.2005, 10:59
Szara myszka
Dołączył: 21.03.2005
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Spływ - to też pomysł na obóz!
Spływ to rzeczywiścei doskonała forma obozu wędrownego.
Gwoli ścisłości chciałem tylko sprostować, że ostatni spływ na stanicy odbył się w 1994 r na trasie Wrocław - Cigacice- Kaszczor-Olejnica-Boszkowo odbyła go 25 WrŻDH (ZHR) -ale formalnie będąca drużyną na stanicy. Jeśli się go odpowiedni przygotuje to 1000000 razy lepiej "wyszlifuje" harcerzy niż jakikolwiek obóz stały . Kluczowym jest przygotowanie trasy, przygotowanie programu dnia, tak żeby został zachowany reżim plany dnia itd

Wszystkich płynących Odrą pozdrawiam i zapraszam na naszą przystań we Wrocławiu
http://howzatoka.zhr.pl/info/mapa.gif

Autor Wątek
Andy
Wysłano: 17.04.2005, 15:23  Uaktualniono: 17.04.2005, 15:23
Szara myszka
Dołączył: 17.04.2005
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Spływ - to też pomysł na obóz!
Od wielu lat uczestniczę na spływach kanałami z Gdańska na Jeziorak.Najpierw jako instruktor st.j..Następnie jako KWŻet ostatnimi laty jako organizator i prowadzacy. Naprawdę jest to rewelacyjna forma wypoczynku połaczonego z ksztalceniem młodego narybku żeglarskiego.Przy okazji połaczona z turystyka przez duże T. Potwierdzeniem jest powtarzające sie uczestnictwo tych samych harcerzy i harcerek.Trasa pełna zabytków i budowli hydrotechnicznych.Noclegi codziennie w innych miejscach powodują,że każdego dnia spływu na uczestników czekają niespodzianki i niezapomniane wrażenia.Przejście samych tylko pochylni, które są jedynymi takimi budowlami w Europie,powoduje przy okazji poznanie regionu o starej nazwie Oberland.Lecz na pokonanie ich należy zaplanować co najmniej 2 dni, aby można bylo zwiedzić to co jest do zwiedzenia i pokazania to dzieciom i młodzieży.W tym roku organizuję znów kolejny raz taki spływ.Zdęcia z poprzedniego splywu można obejrzec na stronie www.gkmlok.republika.pl.Lecz realizacja tegorocznego spływu stoi pod znakiem zapytania z powodu braku jednej osoby z uprawniniami co najmniej żeglarza jachtowego i jednocześnie kierownika placówek wypoczynkowych.Dlatego zwracam sie z ofertą pracy dla osoby z w/w uprawnieniami w okresie 1.07.2005 - 14.07.2005. z możliwością rozwinięcia jej na następne lata.
Kontakt Andrzej Firyn kom.505 910 069, e- mail: afiryn@wp.pl