Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo


Temat przeglądają:   1 anonim.






Bycie "si", czyli nowomowa naszych medialnych reprezentantów
#1
Webmaster
Webmaster


Wyświetl informacje o użytkowniku
Jakiś czas temu zastanowiły mnie propozycje "nowych funkcji" w ZHP (temat przewinął się przez forum). Dziś znów nie mogę ogarnąć zdumienia, tym razem za sprawą podziwianej przez wszystkich harcerzy druhny Kierownik Wydziału Promocji GK ZHP. Czemu?

W wiadomości zamieszczonej na głównej stronie serwisu ZHP przeczytałem oto taki tekst:

Cytat:
Odbyły się pierwsze zjazdy chorągwi
23.11.2010, 10:37

W miniony weekend odbyły się dwa zjazdy chorągwi. Członkowie władz oraz delegaci chorągwi : Opolskiej ZHP oraz Warmińsko-Mazurskiej ZHP zebrali się, by wybrać nowe władz chorągwi, przyjąć uchwały programowe i przyjąć strategię rozwoju na najbliższe cztery lata.

W Chorągwi Opolskiej ZHP komendantem chorągwi został hm. Artur Ośko, hm. Adam Czarnołęski został wybrany na przewodniczącego Rady Chorągwi, zaś hm. Krzysztof Pędziwiatr na przewodniczącego Chorągwianej Komisji Rewizyjnej. okej

Podczas Zjazdu Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP komendantką została ponownie hm. Dorota Jeżowska-Olszewska, przewodniczącą Rady Chorągwi wybrano hm. Danutę Aszyk, zaś przewodniczącym Chorągwianej Komisji Rewizyjnej został hm. Lech Dobradin. okej

W imieniu Głównej Kwatery ZHP serdecznie gratulujemy nowym władzom. Władzom ustępującym zaś serdecznie dziękujemy za zapał, energię, zaangażowanie i całą pracę instruktorską jaką pełnili przez okres swoich kadencji.

Więcej informacji na bieżąco można śledzić na stronie: zjazdychoragwi.zhp.pl

Cóż, dotąd żyłem w przeświadczeniu, że zarówno redakcje poważnych tytułów (a serwis ZHP chyba do takich zaliczyć można), jak i biura szanujących się instytucji dbają o swój wizerunek. Nie tylko dopieszczają styl i formę oficjalnych komunikatów (w wersji pisanej także gramatykę, interpunkcję i ortografię), ale przede wszystkim starają się być obiektywnymi i bezstronnymi (a przynajmniej sprawiać takie pozory). Po lekturze ww. tekstu nie mam już tej pewności - bo w oczy uderza nie tylko wadliwa interpunkcja, literówki i nagminne powtórzenia, ale też nachalne epatowanie makaronizmami oraz (niejako) wskazywanie, czy podjęte na zjazdach decyzje i wybory były słuszne.

Nie wiem, wedle jakiego klucza wybiera się ludzi na najwyższe funkcje w ZHP... może lepiej nie wiedzieć.

Wysłano: 25.11.2010 17:57

Edytowany przez panwac dnia 25.11.2010, 21:14:53
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Raport Do góry


Odp.: Bycie "si", czyli nowomowa naszych medialnych reprezentantów
#2
Cicha woda
Cicha woda


Wyświetl informacje o użytkowniku
Podobno nasza Organizacja ma za zadanie wychować młodego człowieka, a zwłaszcza w duchu patriotyzmu. Ów patriotyzm często spłaszczany jest do pomachania chorągiewką na 3 Maja, czy 11 Listopada. Niewielu zastanawia się nad mową ojczystą i celowo, z niewiedzy, ulegając modzie lub innych przyczyn, zachwasza nam język. Niedawno w jednym z programów Telewizji Polskiej (tej niosącej wysoka kulturę, językową chyba również) usłyszałem taki oto tekścik, który co prędzej zapisałem, by nie uronić ani słowa. A brzmiało to tak: w opinii trensetterów, windart w swoim oldschoolowym charakterze nie wpisuje się w mainstreemowy design. Może przyczyną są napływające do nas technologie, które operują angielszczyzną. Zamiast sklepów mamy shopy i markety, wzornictwo zastąpiliśmy designem, zakupy shoppingiem i tak dalej. Kochani drużynowi, popisywanie się taką nowomową, to wybitna bzdura i mówiąc oględnie, wioseczka. Dbajcie o swój język i język swoich harcerzy. To w dzisiejszych czasach jest właśnie miarą naszego patriotyzmu, pamiętajcie o tym!

Wysłano: 22.12.2010 10:40
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Raport Do góry







Możesz przeglądać tematy.
Nie możesz tworzyć nowych tematów.
Nie możesz odpisywać.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz kasować swoich wpisów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.
Nie możesz używać klas tematów.
Nie możesz korzystać z tagów HTML.
Nie możesz korzystać z podpisu/sygnatury.
Nie możesz tworzyć plików pdf.
Nie możesz korzystać z opcji wydruku.

[Wyszukiwanie zaawansowane]