Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo
Home / Wprowadzenie

Wprowadzenie

Witamy w internetowym serwisie harcerskiej społeczności wodniackiej – przystani harcerzy i instruktorów wodnych Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Bardzo nam zależy, aby nasz wortal służył przede wszystkim Harcerskim Drużynom Wodnym, aby ukazywały się w nim aktualności o i dla wodniaków. Zapraszamy wszystkie drużyny do promowania wodniackich działań. A także prosimy o nadsyłanie materiałów, które pozwolą nam wspólnie stworzyć wodniackie wademekum.

 

Serwis WODNIACY powstał wiosną 2003 roku z inicjatywy i wysiłkiem instruktorów środowisk łódzkiego i warszawskiego, w celu promowania, wspierania i inspirowania działań drużyn specjalności wodnej w ZHP i na zewnątrz. W pierwotnej wersji służył nam wszystkim do roku 2007, do chwili pojawienia się nowego pomysłu władz ZHP na harcerski internet i jego serwisy.

Z chwilą pojawienia się tezy o konieczności zgromadzenie wszystkich zasobów internetowych dotyczących Związku Harcerstwa Polskiego w jednym centralnym systemie, zaproponowano nam przeniesienie serwisu na serwer do domeny zhp.pl. Przyjmując zaproszenie do współpracy mieliśmy w pamięci różne wcześniejsze eksperymenty, z których spora część zakończyla się niepowodzeniem, dlatego zarchiwizowaliśmy swoje zasoby. Czas pokazał, że była to właściwa decyzja - ta część materiałów, którą staraliśmy się udostępnić w centralnym serwisie ostatecznie została zablokowana, a później wykasowana.

 

Na krótki czas potrzebny na znalezienie nowego miejsca w sieci, wortal WODNIACY utracił swoją społecznościową rolę. Jednak nie został zmarnowany tak, jak serwisy "Łatwopalni", "FotoZHP", "Forum mundurowe", czy inne serwisy tematyczne o bardzo wartościowej treści, włącznie z ostatnio zablokowanym i przeznaczonym do likwidacji Forum ZHP. Obecny serwis, to kontynuacja pierwotnej idei - wortalu społeczności wodniackiej będącego miejscem swobodnej wymiany myśli i doświadczeń kadr i harcerzy specjalności wodnej.

 

Do realizacji tej wizji potrzebujemy pomocy i współpracy - czekamy na Twoje teksty i materiały!

Strefy, spardek - co to takiego?

Pierwszą funkcją serwisu jest zapełnienie luki powstałej po zniknięciu „Żeglarza” – chcemy być wirtualną gazetą harcerzy wodniaków. A nawet więcej - bo gazeta przede wszystkim "podaje" informacje czytelnikom, przyciągając ich jakością i atrakcyjnością materiałów, zaś nam bardziej zależy na "współnym rejsie", którym będzie można poznać nowe miejsca i zjawiska, ale też dzielić się własnym doświadczeniem.

Pogodzenie funkcji podawczej, polemicznej i dyskusyjnej jest dość trudne w jednym serwisie. Każda z nich wymaga innych narzędzi, innego porządkowania i zarządzania. Stąd pomysł na dwa sposoby przeglądania naszych zasobów:

Spardek

Spardek, to lekki górny pokład znajdujący się na środkowej nadbudówce lub pomoście wystającym ponad pokład główny statku żaglowego... czyli miejsce, z którego dużo widać. Od czasu, gdy na żaglowcach przestano budować wysokie kasztele dziobowe i rufowe, często właśnie na spardeku umieszcza się koło sterowe i miejsce dowodzenia.

Nasz spardek jest zatem miejscem, w którym najszybciej można dostrzec wszystkie problemy specjalności wodnej. Poukładane tematycznie pozwalają dotrzeć do zasobów rozmieszczonych w różnych częściach naszego statku.

Strefy

Jak można wnioskować z nazwy, strefy to poszczególne części konstrukcyjne, z których składa się statek. Każda z nich ma swoje zadanie i funkcjonalność, niezbędną w bezpiecznej żegludze. W serwisie internetowym rolę stref spełniają moduły oprogramowania, z których część zapewnia jego funkcjonowanie, inne zaś są wprost wykorzystywane do gromadzenia i udostępniania treści. Jakich?

Informacje
Korzystając z modułu niusów są publikowane wiadomości - krótkie wzmianki i oficjalne komunikaty zamieszczane przez użytkowników. Nadsyłana informacja powinna być aktualna, wierna (prawdziwa), zrozumiała, zwięzła, ścisła i jednoznaczna oraz obrazowa. A przede wszystkim musi odpowiadać na podstawowe 5 pytań:
 • Kto?
 • Co?
 • Gdzie?
 • Kiedy?
 • Jak?
 • ewentualnie jeszcze Z jakim skutkiem?

Informacje wyraźnie oddzielają fakty od komentarza - powinny być wolne od osobistych refleksji. W razie potrzeby, zgodnie z prawem prasowym, w tej kategorii mogą się pojawić ewentualne sprostowania lub wyjaśnienia.

Każdy z niusów ma swoją "zajawkę" publikowaną przez pewien czas na stronie startowej oraz widoczną na stronach z listami artykułów w poszczególnych tematach ustawionych chronologicznie. Takie rozwiązanie pozwala szybko orientować się w zawartości i decydować, które z niusów chcemy otworzyć w pełnej wersji.

Wiele serwisów dzięki technologii RSS oferuje możliwość automatycznego wyświetlenia notatki listującej kilka ostatnich news’ów. Nasz serwis umożliwia korzystanie z tej technologii.

Publicystyka

To nic innego, jak całość wypowiedzi na aktualne w danym momencie tematy interpretujące i oceniające fakty z subiektywnego, przyjętego przez autora punktu widzenia.

 • Każdy z zarejestrowanych użytkowników serwisu może zamieścić swój komentarz bezpośrednio pod każdym z tekstów umożliwiających komentowanie. Komentarze powinny być aktualne i silnie prezentujące stanowisko autora. W komentarzu często dominuje funkcja perswazyjna – autor przekazuje subiektywną interpretacje faktów i próbuje na własne refleksje nakierunkować innych czytelników. Aby dodatkowo ułatwić nawigację po komentarzach, planujemy w przyszłości integrację komentarzy z forum dyskusyjnym. 
 • Ogromnie liczymy, iż rozpoczniesz lub włączysz się w poważną dyskusję pisząc artykuły dyskusyjne lub polemiczne, stawiające lub odnoszące się do zaskakującej tezy. W toku przytaczanych argumentów próbuje się ją udowodnić lub obalić, by na koniec w zgrabnej puencie zachęcić do dalszej dyskusji, ewentualnie stawiając nową, własną tezę.
 • Jeśli swobodnie władasz ironią, potrafisz z dystansem i śmiechem w sposób lekki i efektowny, utrzymany w osobistym tonie pisać o problemie - to chętnie replikować będziesz poprzez felieton. 
 • Zachęcamy wszystkie drużyny do promocji swojego środowiska i nadsyłania relacji z rejsów, obozów i innych imprez. Relacje pisane z dużym zacięciem mogą się rozrosnąć do prawdziwego reportażu, a nawet kroniki.
 • Serwisu jest otwartych na nowe pomysły - w części „gazetowej” jest miejsce na wywiady ze znanymi żeglarzami, ciekawymi postaciami świata harcerskiego i wodniackiego.
Publikacje

W naszych planach (częściowo tylko zrealizowanych w przeszłości) jest utworzenie wydzielonych części serwisu dla publikacji, obejmujących różną tematykę i katalogujących prace i artykuły o charakterze ponadczasowym. Chcemy tu gromadzić wiedzę opartą na Waszych doświadczeniach i umiejętności niezbędną do prowadzania harcerskiej drużyny wodnej, specjalnościowej działalności szkoleniowej czy organizacji przedsięwzięć wodnych. Będziemy się starać, aby nawigacja po tym obszarze odbywała się w sposób zaplanowany, ustalony przez redakcję, a nie według klucza chronologicznego, zaś mechanizm wzbogacania zasobów był przyjazny i dostępny dla każdego użytkownika. Materiały tego rodzaju mogą być wprowadzane za pośrednictwem administratorów lub (do czego szczerze zachęcamy) bezpośrednio przez użytkowników (po sprawdzeniu przez moderatorów, poprawieniu ewentualnych błędów i ustawieniu w określonym miejscu wybranego działu będą udostępniane wszystkim bywalcom vortalu). Małym przykładem jest tu dział "Bocianie Gniazdo" (gromadzący niusy), Tawerna (wodniackie forum) oraz Almanach (zbiór publikacji dotyczących harcerskiego wodniactwa). Trwają prace nad kolejnym działem obejmującym wiedzę specjalistyczną z zakresu edukacji i szkolenia wodnego; w przygotowaniu jest też rozbudowany terminarz, pozwalający zamieszczać informacje o wodniackich wydarzeniach wraz z lokalizacją ich miejsca na mapach.

 • Czekamy tu na Twój esej na różne tematy ogólne związane z działaniem drużyny, żeglowaniem itp. Szukamy autorów, który ze swobodą potrafią przekazać swoje osobiste doświadczenia, wiedze, refleksje, wrażenia, lub ujęcia związane z tematyką wodniacką.
 • Wypatrujemy materiałów do gawęd. Pisanie (a bardziej opowiadanie) gawęd daje daleko idąca swobodę. Narracja prowadzona jest z osobistego punktu widzenia. W narracji może powstać brak chronologii, są dygresje, anegdoty, wiersze, sentencje, dowcipy, piosenki. Ideałem jest stworzenie wrażenia spontaniczności. Gawęda to opowiadanie dydaktyczne, które ma za zadnie przekazać harcerzom wzory zachowań, pewne życiowe przestrogi i dobre rady. Gawędziarz powinien znać z autopsji lub z bezpośredniego przekazu relacjonowane wydarzenia. Gawędziarz może być lekko rubaszny, gadatliwy, poczciwy, rezolutny. Dobry gawędziarz to człowiek któremu możemy zaufać - „swój chłop”.
 • Naszym dążeniem jest, aby przez najbliższe lata z Twoją pomocą stworzyć obszerne wademekum. Chcemy stopniowo budować informacyjno-praktyczny poradnik po wszystkich dziedzinach wodniackich aktywności. 
 • Liczymy na to, że zechcecie się dzielić z innymi swoim warsztatem drużynowego i instruktora. Prosimy Cię abyś zechciał podzielić się swoimi konspektami zbiórek, planami pracy i innymi pomysłami na działanie drużyny.
Inne zasoby

Będą pojawiać się systematycznie, na miarę rosnących potrzeb. Plikownia, linkownia... to już jest. Kolejne narzędzia... czas pokaże, co jest potrzebne i technicznie możliwe (czyt. na tyle łatwe w obsłudze, by wspierać, a nie utrudniać życie).

Zapraszamy do współpracy
Redakcja  Serwisu

Zarekomenduj tę stronę znajomym! Podgląd wydruku