Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo
WFDownloads is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)
Ładownia > Materiały i publikacje żeglarskie > Na morzach dalekich. Kartki z pamiętnika marynarza Polaka.

Materiały i publikacje żeglarskie

Materiały i publikacje żeglarskie

Na morzach dalekich. Kartki z pamiętnika marynarza Polaka. 

Wysyłający: panwac
Publikujący: 3
Data wstawienia: 18.03.2008, 13:00

Status realizacji: Nie określono
Liczba pobrań: 7

Rozmiar pliku: 26,55 MB
Typ pliku: application/pdf
Czas przesyłania
Modem(56k) : 1h13min
ISDN(64k) : 1h 4min
DSL(768k) : 5,4min
LAN(10M) : 25s

Ocena 0,00 (Głosów: 0)

Wartość/cena: Brak
Platforma: Nie dotyczy
Licencja: Brak
Ograniczenia: Brak
Mariusz Zaruski: Na morzach dalekich. Kartki z pamiętnika marynarza Polaka. [1920]
WYDAWNICTWO M. ARCTA W WARSZAWIE
- POZNAŃ, PLAC WOLNOŚCI 7.
- LUBLIN, NAMIESTNIKOWSKA 23.
- WILNO - KSIĘGARNIA STOWARZYSZENIA NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO.
DRUK W. CYWIŃSKIEGO, NOWY ŚWIAT 36 W WARSZAWIE

OD WYDAWCY
Sylwetka autora książki niniejszej przedstawia się nad wyraz interesująco.
Natura niezwykle czynna i bujna znalazła ujście - w bezpośredniem zetknięciu się z żywiołami przyrody, wśród których długie lata spędza.
Od najmłodszych lat marzy o morzach dalekich, wstępuje do służby morskiej i od najniższych stopni dochodzi do stopnia kapitana okrętu. Z tych właśnie czasów pochodzą "kartki z pamiętnika marynarza Polaka", w których autor opisuje szereg swoich przeżyć i przygód na morzach Północy i dalekiego Wschodu.
Gdy po wielu trudach osiada autor na lądzie, widzimy go nie na szerokich przestrzeniach naszych pól i łąk, lecz wpośród przepysznych skał tatrzańskich, gdzie od szeregu lat zajmuje najwybitniejsze stanowisko, jako znakomity. turysta, twórca "Pogotowia Ratunkowego", współredaktor "Zakopanego" i.t.p.
Gdy zaś rozniosły echa po turniach i skałach zew pobudki wojennej, Marjusz Zaruski jeden z pierwszych znalazł się w szeregach strzelców polskich i, przechodząc trudy wojenne i tragedję legjonów jak na szczerego żołnierza przystało - dzisiaj dowodzi 11 pułkiem ułanów, jako jeden z najdzielniejszych organizatorów kawalerji polskiej. Postać zaiste wyjątkowa, dla marzeń
młodzieńczych uosobienie dzielności i męstwa z mnóstwem bajecznych i niezrównanych przygód.
W wolnych chwilach od tak czynnego życia Marjusz Zaruski z prawdziwą radością chwyta za pióro, by upamiętnić widziane i odczute wrażenia. Daje nam więc prace fachowe, z których wiele
umieszczał w "Wiel. Encyklop. Ilustr.", jako jej współpracownik, oraz napisał i wydał w r. 1912 jedyną dotychczas pracę oryginalną o "Współczesnej żegludze morskiej", prócz tego szereg prac
czysto literackich, zawartych w szkicach i opowiadaniach z przeżytych chwil. Wydaje jedyny \v swoim rodzaju zbiór poezyj p.t. "Sonety morskie i Sonety północne", w których cały czar bezmiernych przestworzy tych wód i lądów opisuje.
Jakim zaś był w przeżyciach swoich i jak zajmująco potrafił opisać swe wrażenia, niech czytelnicy sami osądzą po przeczytaniu tych "kartek z pamiętnika"."

Podgląd
Właściwości

Wymagania systemowe


Inne pliki użytkownika panwac


Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.