Tagi
|
Regulamin odznak i oznakWyciąg dotyczący członków drużyn wodnychOpublikował Wiktor Wróblewski 20.09.2011 19:00 (12492 odsłon)Tak, jak w przypadku mundurów specjalności wodnej, w odniesieniu do odznak specjalności wciąż obowiązuje stary regulamin odznak i oznak. 1. KRZYŻ HARCERSKI 1. Odznaką organizacyjną harcerzy i instruktorów jest krzyż harcerski wzorowany na polskim odznaczeniu wojskowym - Krzyżu Kawalerskim Virtuti Militari. Na poziomych ramionach krzyża harcerskiego umieszczony jest napis "Czuwaj". Pomiędzy ramionami wpleciony jest wieniec, złożony z lewej strony z liści dębowych, z prawej z liści laurowych. W środku krzyża umieszczona jest w kręgu lilijka skautowa. 2. Krzyż harcerski-płaski lub wypukły, o wysokości 25 mm, tłoczony jest w metalu i oksydowany. 3. Krzyż harcerski jest własnością ZHP. Otrzymuje się go po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego. Do noszenia krzyża upoważnia wpis do książeczki harcerskiej lub książeczki instruktorskiej. 4. Przy dyscyplinarnym zwolnieniu z ZHP harcerz powinien zwrócić krzyż radzie drużyny, instruktor - komendantowi hufca. 5. Krzyż harcerski nosi się 2 cm nad środkiem lewej górnej kieszeni munduru lub nad baretkami odznaczeń. Na ubraniu cywilnym harcerze i instruktorzy mogą nosić miniaturkę krzyża.
4. ODZNAKI NA NAKRYCIACH GŁOWY 4. Członkowie drużyn wodnych noszą metalową lilijkę połączoną z kotwicą w kolorze srebrnym. 6. Instruktorzy drużyn wodnych na berecie noszą metalową lilijkę połączoną z kotwicą w kolorze złotym. Na czapce - emblemat lilijki połączonej z kotwicą, okolony wieńcem z liści laurowych w kolorze złotym, na podkładce z czarnego filcu.
5. OZNAKI STOPNI ZUCHOWYCH, HARCERSKICH I INSTRUKTORSKICH 3. Oznaki stopni w drużynach wodnych Członkowie drużyn wodnych noszą oznaki stopni w postaci złotych pasków lub gwiazdek, umieszczonych na dwóch patkach koloru czarnego. W górnej części tych patek umieszczony jest emblemat lilijki połączonej z kotwicą, wykonany z szarosrebrnego tworzywa sztucznego lub metalu. Patki z oznakami stopni nosi się na mundurze: a) na bluzie z naramiennikami - na naramiennikach, b) na bluzie kroju marynarskiego - z przodu munduru, na barku wzdłuż wszycia rękawów, w odległości 2 cm od szwów. 4. Oznaki stopni instruktorskich Oznaką stopni instruktorskich są kolorowe podkładki o wymiarach krzyża harcerskiego noszone pod krzyżem:
Ponadto oznaką stopnia instruktorskiego może być lilijka, w kolorze podkładki, o wysokości 6 cm, noszona na lewym rękawie munduru, w połowie ramienia.
6. OZNAKI STOPNI ŻEGLARSKICH CZŁONKÓW DRUŻYN WODNYCH Oznaką stopni żeglarskich dla harcerzy i instruktorów są okrągłe plakietki z niebieskiego filcu, o średnicy 6 cm. Plakietkę nosi się na lewym rękawie munduru, 5 cm powyżej wszycia rękawa.
Harcerze drużyn wodnych na mundurze kroju marynarskiego noszą sznury takiego samego koloru jak funkcyjni innych drużyn, jednak nie spod ramienia, a z szyi. Zakończenie sznura wpuszczają w rozcięcie stanowiące przedłużenie kołnierza z przodu munduru. Szeregowi drużyn wodnych nie noszą sznurów. Instruktorzy drużyn wodnych przy marynarce mundurowej dwurzędowej na lewym ramieniu noszą sznur funkcyjny umieszczony na zapince
18. OZNAKI ŚRODOWISKA 1. Oznaką przynależności do środowiska jest plakietka drużyny, szczepu, hufca bądź chorągwi. Plakietki nosi się na lewym rękawie 3-5 cm poniżej wszycia rękawa. 2. Członkowie ZHP mogą nosić herb miasta - siedziby gromady, drużyny, hufca bądź chorągwi - na tarczy wysokości 55-60 mm, nad którą umieszczona jest nazwa miejscowości. 3. Herb nosi się na lewym rękawie munduru (zuchowego, harcerskiego, instruktorskiego) w połowie ramienia.
19. OZNAKA DELEGACJI WYJEŻDŻAJĄCEJ ZA GRANICĘ Zuchy, harcerze i instruktorzy reprezentujący organizację poza granicami kraju noszą na lewym rękawie munduru godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej - Orła Białego w koronie na czerwonej tarczy z napisem "POLSKA".
20. OZNAKI HONOROWE 1. Przy mundurze harcerskim i instruktorskim nosi się tylko ordery i odznaczenia państwowe, wojskowe i harcerskie. Posiadane odznaczenia można nosić podczas uroczystości państwowych i ważniejszych uroczystości harcerskich. Umieszcza się je nad lewą kieszenią munduru pod krzyżem harcerskim. Na co dzień należy nosić baretki odznaczeń. 3. Instruktorzy pracujący z zuchami mają prawo nosić znaczek zucha, oznakę tą nosi się na pasku pośrodku prawej, górnej kieszeni munduru. 4. Wzory odznak chorągwianych zatwierdzają komendanci chorągwi. Nosi się je na patce prawej, górnej kieszeni munduru.
23. ODZNAKI PAMIĄTKOWE 1. Plakietki akcji centralnych i regionalnych nosi się na prawym rękawie, 5 cm poniżej wszycia rękawa lub na prawej górnej kieszeni munduru, do czasu uczestnictwa w następnej akcji, lecz nie dłużej niż jeden rok. 2. Plakietki akcji centralnych- szkoleniowych, PZHS, zlotów - w formie paska, nosi się na prawej górnej kieszeni munduru, nie więcej niż trzy. 3. Znaczki akcji centralnych i regionalnych nosi się na patce prawej, górnej kieszeni munduru do czasu uczestnictwa w następnej akcji, lecz nie dłużej niż jeden rok. 4. Plakietki i znaki okolicznościowe, a także pamiątkowe nosi się jak w pkt. 23.1, 23.3, lecz tylko przez okres jednego miesiąca. 5. Przyznane odznaki honorowe nosi się nad patką prawej, gómej kieszeni -jednak nie więcej niż jedną odznakę. 6. Na patce prawej, górnej kieszeni munduru nosi się nie więcej niż trzy przyznane odznaki. 7. Na noszenie każdego odznaczenia i odznaki należy posiadać dokument nadania (przyznania) lub wpis do książeczki służbowej instruktora (książeczki harcerskiej).
24. OZNAKI ŻAŁOBY W przypadku żałoby narodowej lub żałoby wewnętrznej Związku Harcerstwa Polskiego - ogłoszonej rozkazem Naczelnika ZHP, komendanta chorągwi, hufca, szczepowego, drużynowego - harcerze i instruktorzy z terenu, na którym obowiązuje rozkaz, mają obowiązek nałożyć na krzyż harcerski lub jego miniaturkę przepaskę z czarnej aksamitki lub wstążki i nosić ją do chwili zakończenia żałoby.
25. POSTANOWIENIA KOŃCOWE Dopuszcza się możliwość noszenia innych odznak, według wzoru i zasad ich noszenia zatwierdzonych przez Naczelnika ZHP lub osobę przez niego upoważnioną i po zaopiniowaniu przez Komisję Statutowo-Regulaminową Rady Naczelnej ZHP. Tagi: stopnie mundury oznaczenia
|