Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo
Almanach > Wademekum wodniackie > Regulamin mundurowy dla wodniaków

Regulamin mundurowy dla wodniaków

Czemu w regulaminie pominięto specjalności?

Opublikował Piotr Nowacki 11.09.2011 18:50 (16666 odsłon)

Przeglądając obowiązujący regulamin mundurowy łatwo zauważyć, że brak w nim części opisującej mundury wodne oraz adnotacji o specjalnościach, jakie były obecne we wcześniejszych wersjach dokumentu. Czy to oznacza, że mundury wodne zostały zlikwidowane?



Odpowiedź znajdujemy w Uchwale nr 209/2005 Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego w sprawie Regulaminu mundurowego ZHP z dnia 15 listopada 2005 r.

Czytamy w niej:

 

Na podstawie par. 64 pkt 9 Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego uchwala Regulamin mundurowy ZHP, stanowiący Załącznik nr 1, z mocą obowiązującą od 1 grudnia 2005 r.
[...]
5. Z dniem wprowadzenia regulaminu tracą ważność:
  1. Regulamin mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego z dnia 20 sierpnia 1997 r, z wyjątkiem punktów dotyczących specjalności.
  2. Regulamin odznak i oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich Związku Harcerstwa Polskiego z dnia 20 sierpnia 1997 r, z wyjątkiem punktów dotyczących specjalności.


Oznacza to, że do czasu wprowadzenia zmian w regulaminie, mundur organizacyjny harcerzy i instruktorów drużyn wodnych i żeglarskich jest określony w regulaminie mundurowym wprowadzonym Rozkazem Naczelnika ZHP L. 8/97 (W. U. 7-8/97) ze zmianami (Uchwała Rady Naczelnej nr 10 z 23 maja 1998 r. w sprawie zmian w “Regulaminie mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek  i instruktorów ZHP” – W. U. nr 5/98).

Treść tych regulacji ma następującą postać:

 

4. Mundur Organizacyjny Członków Drużyn Wodnych i Żeglarskich
  1. Mundur harcerek i harcerzy
    Bluza
    Bluza kroju marynarskiego w kolorze granatowym z materiału ubraniowego (tropik morski), lekko dopasowana, wypuszczana na spodnie lub spódnicę, na bokach sznurowana granatową tasiemką. Rękawy koszulowe, długie ujęte w mankiety zapinane na jeden guzik z gładkim obrzeżem i lilijką połączoną w środku kotwicą. Na bluzę nakładany jest granatowy kołnierz marynarski, obszywany trzema rzędami białej tasiemki, przedłużenie kołnierza z przodu rozcięte. Cała drużyna nosi bluzy z jednakowej tkaniny i w jednolitym kolorze. Możliwe jest noszenie pod bluzą jednolitego podkoszulka lub swetra w kolorze bluzy wypełniających rozcięcie kołnierza z przodu.
    Spódnica
    Spódnica z czterech klinów w kolorze granatowym z materiału ubraniowego. Dla harcerek starszych w okresie letnim spódnice białe, jednolite dla całej drużyny. Długość spódnicy - do kolan. Podczas zajęć na wodzie obowiązują granatowe spodnie.
    Spodnie
    Spodnie długie w kolorze granatowym, dopasowane, z materiału ubraniowego z dwiema kieszeniami w szwach bocznych i jedną z tyłu z prawej strony. Dopuszcza się możliwość noszenia krótkich spodni lub przez harcerzy starszych w okresie letnim spodni białych, jednolitych dla całej drużyny.
  2. Nakrycie głowy
    Beret typu baskijskiego w kolorze czarnym.
  3. Obuwie i skarpety
    Buty czarne lub białe do spódnic i krótkich spodni, skarpety, podkolanówki (getry) w kolorze czarnym lub białym. Podczas zajęć na wodzie wymagane jest obuwie miękkie
  4. Okrycie wierzchnie
    Skafander-kangurka w kolorze czarnym lub granatowym.
  5. Jeżeli istnieje zuchowa gromada żeglarska, to nosi mundury jak w harcerskiej drużynie żeglarskiej.
5. Mundur Organizacyjny Instruktorów Drużyn Wodnych i Żeglarskich
  1. Marynarka mundurowa
    Marynarka żeglarska, granatowa, dwurzędowa bez naramienników zapinana na sześć guzików metalowych w kolorze złotym, z gładkim obrzeżem i lilijką połączoną z kotwicą w środku. Do marynarki mundurowej nosi się białą koszulę i czarny krawat. Kieszenie tylko dolne, wcinane z patką.
  2. Bluza typu "olimpijka"
    Bluza typu "olimpijka" w kolorze granatowym, z tropiku morskiego, jednorzędowa z karczkiem z tyłu. Kołnierz wykładany z wyłogami, naramienniki wszywane zapinane na guziki. Na wysokości klatki piersiowej wszyte dwie kieszenie o wymiarach 15,5 x 18cm z kontrafałdą na zewnątrz i patkami zapinanymi na guziki. Rękawy z mankietami zapinanymi na jeden guzik. Dół bluzy wykończony jest doszytym paskiem ze szlufkami oraz gumką ściągającą boki. Guziki w kolorze czarnym lub złotym z gładkim obrzeżem i lilijką połączoną z kotwicą w środku. "Olimpijkę" można nosić jako okrycie wierzchnie na koszulę mundurową białą z czarnym krawatem oraz na granatowy lub biały półgolf wypełniający rozcięcie kołnierza z przodu.
  3. Spódnica
    Spódnica mundurowa gładka, z czterech klinów w kolorze granatowym. W okresie letnim dopuszcza się noszenie spódnic w kolorze białym. Długość spódnic - do kolan. Podczas zajęć na wodzie obowiązują granatowe spodnie.
  4. Spodnie
    Spodnie długie w kolorze granatowym z dwiema kieszeniami w szwach bocznych i jedną z tyłu z prawej strony. Szwy boczne stebnowane po stronie zewnętrznej. W okresie letnim dopuszcza się możliwość noszenia białych krótkich lub długich spodni.
  5. Nakrycie głowy
    Beret typu baskijskiego w kolorze czarnym lub czarna czapka marynarska z daszkiem, czarnym paskiem i czarnymi guzikami z gładkim obrzeżem i lilijką połączoną z kotwicą w środku. Na otoku czarna wstążka. Rondo sztywne płaskie. W okresie letnim od 1 maja do 30 września na rondzie biały pokrowiec.
  6. Obuwie i skarpety
    Dla instruktorów obuwie czarne i czarne skarpety, dla instruktorek obuwie białe lub czarne i stosowne do nich skarpety. W okresie lata dopuszcza się możliwość noszenia białego obuwia sportowego. Podczas zajęć na wodzie obowiązuje obuwie miękkie.
  7. Okrycie wierzchnie
    Skafander lub kurtka typu kangurka w kolorze czarnym lub granatowym. Dopuszcza się również możliwość noszenia swetrów typu półgolf w kolorze czarnym z jedną kieszenią po lewej stronie na wysokości klatki piersiowej z zapinaną patką.
  8. Mundur letni dla instruktorek i instruktorów
    Koszula biała z materiału typu tropik z przypinanymi na guziki czarnymi naramiennikami, wpuszczana w spodnie lub spódnicę. Z przodu na całej długości zapinana na guziki w kolorze białym, na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 13,5 x 16cm. Rękawy koszuli krótkie, zakończone mankietem szerokości 3 cm.


 

Tyle regulamin. Pamiętajmy, że:

  1. Mundur harcerzy specjalności wodnej pełni taką samą rolę, jak mundur w drużynie niespecjalnościowej - pomaga budować poczucie tożsamości, pozwala zacierać różnice pochodzenia, wpływa na wizerunek środowiska w społeczeństwie.
  2. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wygląd munduru podlegał pewnym zmianom, jednak główne cechy nawiązujące do tradycji polskiego umundurowania pozostawały niezmienne (kolor munduru i spodni/spódnic, wykładanie bluzy marynarskiej NA SPODNIE itp.).
  3. Mundur, nawiązując do tradycji, powinien być jednocześnie wygodny i funkcjonalny, dostosowany do bieżących potrzeb harcerstwa - taka myśl przyświecała członkom zespołu mundurowego przygotowującego w 2004 i 2005 roku propozycje nowych zapisów regulaminu dot. mundurów wodnych (do dziś nie zatwierdzonych przez władze naczelne ZHP). Z tego samego powodu w sierpniu 2009 roku, dzięki zaangażowaniu instruktorów Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP ruszyły prace nad prototypami i partiami próbnymi mundurów specjalności wodnej - pierwsze efekty widać np. w umundurowaniu instruktorów (granatowe koszule letnie zostały znakomicie przyjęte we wszystkich chorągwiach ZHP).

Tagi: wodniacy   mundury  


Artykuły w tej kategorii Opublikowano Odsłon
Regulamin odznak i oznak
20.09.2011 19:00
12493
Regulamin mundurowy dla wodniaków
11.09.2011 18:50
16667
Regulamin flagowy ZHP
23.03.2004 19:10
8187
Historia i tradycja żeglarskiego munduru
18.12.2003 12:00
35508
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.