Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo
Almanach > PoraDnia > Szkolenie wodniackie > Koszt wyszkolenia lidera

Koszt wyszkolenia lidera

Samodzielny sternik, instruktor żeglarstwa

Opublikował Wiktor Wróblewski 18.06.2010 21:00 (4865 odsłon)

Samodzielny lider na poziomie samodzielnej drużyny żeglarskiej, szczepu wodnego lub retmanatu drużyn wodnych hufca to sternik jachtowy, instruktor żeglarstwa. Aby osiągnąć taki poziom wyszkolenia trzeba przejść przez system kursów i staży. • kurs na patent żeglarza jachtowego 100h i 1400zł + 125 egzamin
 • dwa rejsy morskie po 100h i za 1500zł
 • kurs i egzamin na sternika jachtowego 45h i 900zł
 • kurs i egzamin na MIŻ PZŻ - 90h i 1000zł
 • w między czasie jako instruktor-stażysta 2 obozy żeglarskie po 100h
 • kurs IŻ - 80h i 1200zł.


Przyznam, że przeraża mnie bagatelizujący ton stwierdzeń niektórych druhów, że „posiadanie lidera nic nie kosztuje”. Podsumowując jeśli drużyna na te kursy „nie wydaje” (tylko nasz lider a konkretnie jego rodzice), to lider nas „nie kosztuje” tak ze 6 000zł. W samej gotówce za samo szkolenie się, na które nasz specjalista poświęcił co najmniej 515 godzin w swoje letnie wakacje.
 

Koszt alternatywny przygotowania do służby instruktorskiej

Przez wszystkich mówiących, że służba  instruktorska to obowiązek, przemawia niepotrzebna skromność albo, co gorsza niedoceniacie pracy i doświadczenia Waszych drużynowych i komendantów. Tu warto przytoczyć ciekawe ekonomiczne pojęcie „kosztu alternatywnego”.

Koszt alternatywny to koszt zaniechanych możliwości (zwany też kosztem decyzji wyboru lub kosztem utraconych możliwości) to ilość dobra, z którego produkcji należy zrezygnować, by zwiększyć produkcję innego dobra; występuje, gdy istnieją ograniczone (rzadkie) zasoby czynników produkcji.

Mierzony jest on wartością tej produkcji, której nie realizujemy lub, z której rezygnujemy w tym celu, aby zwiększyć produkcję innych dóbr lub innych wartości.

Ten sposób kalkulacji oparty na kosztach alternatywnych zwraca uwagę na racjonalność wyboru ekonomicznego. Chodzi, bowiem o to, aby nie wybierać rozwiązania gorszego, skoro istnieją rozwiązania lepsze, tzn. przynoszące wyższe korzyści.


Czyli mając wakacje nasz lider wybiera udział w kursie/rejsie zamiast wyjechać (jak jego pozostali koledzy z roku) do np. Anglii - gdzie stojąc przez 515h „przy zmywaku” po £6/h zarobiłby £3090 to znaczy, że z wakacji przywiózłby ok. 15 000 zł.

Systemowe wsparcie wyszkolenia kadr

Jeśli tak spojrzymy na lidera i koszt jego wyszkolenia zyskujemy nową perspektywę. Są w ZHP środowiska świadome wartości własnych instruktorów. Są hufce, które podpisują porozumienie o wolontariat z instruktorami w ramach, którego finansują lub dofinansowują ich wyszkolenie (kursy/rejsy) w zamian za ich przyszłą społeczną pracę z młodzieżą.

Jest to porozmienie niełatwe. Oparte głównie na honorze. Nie ma formalnych możliowści wyegzekwoania pracy woluntarystycznej. Więc, wiele jednostek ze strachu, że ktoś się tanio wyszkoli, a później odejdzie z organizacji nawet nie próbuje podpisywać umów o wolontariat.

 

Koszt kadry zewnątrznej

Kogoś jeszcze tok myślenia o własnej kadrze nie przekonuje? Proszę spojrzeć z innej strony. Jeśli nie mamy własne kadry fachowej, musimy ją wynająć i zapłacić. Ile? Orientacyjne-minimalne stawki, jakie są oferowane w firmach turystycznych i szkoleniowych za prace żeglarzom:

 • żeglarz jachtowy od 30-40 zł dziennie
 • sternik jachtowy (rejsy i imprezy turystyczno-rekreacyjne) - 50 zł/dziennie
 • sternik jachtowy (pomagający w szkoleniu) - 60 zł/dziennie
 • młodszy instruktor żeglarstwa - 70-80 zł/dziennie
 • instruktor żeglarstwa - 80-100 zł/dziennie
 • instruktor żeglarstwa (jako Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego) – 100-140 zł/dziennie
 • jachtowy sternik morski/ kapitan jachtowy (w rejsie morskim) – 100-160 zł/dziennie
 • skipper za granicą u armatorów greckich/chorwackich/niemieckich – też 100, ale Euro/dziennie.
 • dodatek dla ratowników WOPR od 50 do 400 zł za turnus.

 

Podsumujmy - harcerska rzeczywistość

Widac ile drużyna „oszczędza” mając na rejsie własną kadrę wolontariuszy. A wielu instruktorów harcerskich dokłada swoje pieniądze do wyżywienia na obozie. Idąc dalej w drużynach wędrowniczych, samodzielnie prowadzących projekty żeglarskie, gdzie drużynowy i sternicy są primus inter pares ponoszą oni pełne koszty uczestnictwa w rejsie solidarnie z uczestnikami.

Druhowie - czuwajcie na morzach i jeziorach, ale sznujcie służbę instruktorską swoich drużynowych komendantów, streników i KWŻtów.

Tagi: żeglarstwo   kurs   kadra   staż  


Artykuły w tej kategorii Opublikowano Odsłon
Koszt wyszkolenia lidera
18.06.2010 21:00
4866
Jakie uprawnienia powinien posiadać drużynowy w czasie biwaku lub obozu?
18.06.2010 13:20
5457
Jak zorganizować imprezę wodniacką?
02.03.2007 14:10
2792
Czym się różni żeglowanie w harcerstwie od szkoły żeglarstwa?
01.03.2007 19:50
2628
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.