Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo
Almanach > PoraDnia > Organizacja HDW i HDŻ > Czy zuchy są skazane na specjalność fabularną, czy mają szansę na prawdziwą przygodę?

Czy zuchy są skazane na specjalność fabularną, czy mają szansę na prawdziwą przygodę?

Propozycja prawdziwego programu wodniackiego dla zuchów

Opublikował Wiktor Wróblewski 01.08.2007 21:50 (2357 odsłon)

Jeśli tylko mamy samodzielne programowo i organizacyjnie wielopokoleniowe, kilkudziesięcio- czy nawet stukilkudziesięcio-osobowe środowisko wodniackie (np. szczep wodny, ośrodek, retmanat czy „śląską drużynę” wielopoziomową), to nawet najmłodsi mogą spróbować prawdziwej specjalności – dostosowanej oczywiście do ich wieku.Program a kadra

I tak, odpowiednio:

  • Jeśli w takim środowisku są ratownicy, zuchy mogą chodzić na prawdziwy basen i naprawdę uczyć się pływać.
  • Jeśli mamy kadry i sprzęt żeglarski, to zuchy pod nadzorem z kei i motorówki na ograniczonym akwenie same mogą ćwiczyć na prawdziwych Optymistach i Figlach. Albo można „zapakować” zuchy na DeZete i zabrać je na prawdziwą wyprawę na drugi koniec jeziora.
  • Jeśli mamy specjalistów od szktutnictwa i bosmańskiego majsterkowania, to zuchy mogą z nimi robić prawdziwe (pływające) modele statków (z kory, tektury, czy gotowych elementów) oraz zacząć się ćwiczyć w pracach bosmańskich – prawdziwe plecionki do kluczy, zakładki do książki, motylki, ważki ze sznurka... i inne ozdoby i rzeczy użytkowe.
  • Jeśli mamy w środowisku szantymenów, to mogą oni z zuchami śpiewać prawdziwe „marynarskie” piosenki (Hej, ho żagle staw...), a nawet nauczyć maluchy tańca marynarskiego.
  • Jeśli mamy w środowisku różne znajomości, to z pewnością uda się na zbiórkę do zuchów zaprosić prawdziwego marynarza albo żeglarza, który opowie zuchom (być może ubarwioną) gawędę o obcych krajach, dalekich kontynentach czy groźnych sztormach itd... itd...

O wycieczkach do prawdziwego portu, czy wyjściu do prawdziwej stoczni na prawdziwy chrzest prawdziwego statku nawet nie wspominam.

Kadra musi się sama rozwijać

Uwaga! Do prawdziwych działań potrzebne jest zaplecze. Zaplecze ludzi, specjalistów, pasjonatów, którzy w danym środowisku sami rozwijają siebie, realizują swoje hobby, zdobywają doświadczenie – a czasem przy okazji mogą uchylić rąbka swoich tajemnicy najmłodszym. Nie jest właściwym gromadzenie i zatrzymywanie kadry tylko do „obsługi” zuchów, gdyż starsi wciąż muszą sami się rozwijać.

 

Dlaczego w szczepie lub drużynie wielopokoleniowej?

Niestety gromada działająca samodzielnie – na pustyni kadrowej i sprzętowej – to faktycznie tylko może obrzędowo ubierać granatowe bluzy i klepać pląsy w marynarza i gry w piratów – a to jest tylko fabuła, a nie specjalność.

 

Widać, że wodna gromada zuchowa ma sens tylko i wyłącznie działając w samodzielnym środowisku wodnym – np. szczepie, drużynie wielopoziomowej albo ośrodku. Tylko mając zaplecze w starszych wodniakach i żeglarzach, tylko i wyłącznie pokazując, że jest coś dalej. Jak będą starsi, będą potem rejsy śródlądowe, morskie wyprawy, itd. Koniecznie musi być możliwość przejścia dalej do harcerskiej drużyny wodnej.

Tagi: szczep   kadra   program   zuchy  


Artykuły w tej kategorii Opublikowano Odsłon
Organizacja regat formalności
29.03.2012 01:00
3728
Czy zuchy są skazane na specjalność fabularną, czy mają szansę na prawdziwą przygodę?
01.08.2007 21:50
2358
Czy wodniackie gromady zuchowe w ogóle mają rację bytu?
01.07.2007 21:30
2530
Kim jest retman? Kim jest sztorman?
30.06.2007 21:20
6985
Jak powinien działać system wacht (zastępów) na obozie drużyny?
01.03.2007 21:00
2552
Czy harcerska drużyna wodna to to samo, co żeglarska?
01.03.2007 20:40
2216
Jak się reklamują drużyny wodne? Co napisać na stronie drużyny?
01.03.2007 20:10
2186
Czym się różnią harcerskie drużyny specjalnosciowe od innych klubów i stowarzyszeń?
01.03.2007 19:30
2655
Po co nam miano drużyny specjalnościowej?
01.03.2007 12:10
2138
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.